کد خبر 142981

مصرف گاز در فرانسه بیش از 10 درصد کاهش یافت

شرکت بهره برداری شبکه گاز فرانسه "جی آر تی گاز" روز چهارشنبه اعلام کرد که با اجرای صرفه جویی، مصرف کلی گاز این کشور از اوت تا دسامبر تا ۱۰.۵ درصد کاهش یافته است.

مصرف گاز در فرانسه بیش از 10 درصد کاهش یافت

به گزارش پایگاه بخری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز؛ این شرکت در بیانیه ای افزود: افت مصرف گاز در شرکت های صنعتی مرتبط با شبکه ترابری تا ۲۲.۱ درصد رسیده و کاهش مصرف خانوارها نیز در این صرفه جویی، کلی نقش داشته است.

به گزارش روز شنبه (۱۹ آذر ماه) ایرنا، تارنمای «فرانس ۲۴» نوشت: شبکه اروپایی بهره بردار سامانه های انتقال برق (Entso-e)، شرایط پرتنشی را برای فرانسه، ایرلند، سوئد و فنلاند به دلیل احتمال افت فشار برق پیش‌بینی کرده است.

آغاز سرما در فرانسه و چند کشور اروپایی با افزایش احتمال قطع برق و خاموشی همراه شده است. چند روزی است که قاره کهن هوای زمستانی را تجربه می کند و در پیش‌بینی‌های هواشناسی خبری از گرم شدن هوا در کوتاه مدت نیست. همین امر فشار بر شبکه برق و در نتیجه نگرانی‌ها از افت فشار را در چند کشور اروپایی دیگر چون ایرلند، سوئد و فنلاند، ‌افزایش داده است.

آزمایشی توسط شرکت انرژی (Enedis) اپراتور شبکه انتقال برق فرانسه (RTE) روز جمعه در سراسر این کشور با هدف تمرین شبیه سازی قطعی موقت و هدفمند برق در صورت قطع برق در اندازه واقعی در زمستان امسال اجرا شد.

ژان پل روبین مدیر RTE پیشتر در ۷ دسامبر (۱۶ آذر) در گفت‌وگو با شبکه خبری «ب. اف. ام» اطمینان داده بود که کشورش «قبل از پایان سال(میلادی)» قطع برق وجود نخواهد داشت. وی بلافاصله عنوان کرده بود که برای «ابتدای سال آینده، نباید وحشت کنیم». این در حالی است که گزارش روز جمعه، وجود افت فشار در ماه ژانویه (دی ماه) را محتمل می‌داند.

نیکلاس گلدبرگ کارشناس انرژی در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» با اشاره به وجود هشدار نارنجی در نرم‌افزار «اکووات» که بار شبکه‌های انتقال برق را نشان می‌دهد، اعلام کرد که تنش در شبکه‌های توزیع حتی روز دوشنبه (۱۲ دسامبر/۲۱ آذر) هم محتمل است.

اما کارشناس انرژی دیگری به فرانس ۲۴ گفت که وضعیت برای سه روز آینده سبز (مصرف و فشار معمولی برق) است و دلیل آن را کاهش مصرف از سویی و افزایش تولید برق هسته‌ای به دلیل راه‌آندازی مجدد سه رآکتور در حال تعمیر، معرفی کرد.

این در حالی است که هنوز ۱۶ رآکتور از ۵۶ رآکتور تولید برق فرانسه به دلایلی چون بررسی‌های دوره‌ای برنامه‌ریزی شده یا مشکلات خوردگی خاموش هستند. هم‌اکنون میزان برق هسته‌ای تولیدی فرانسه ۳۹ گیگاوات اعلام می شود. به این ترتیب این سطح پایین تاریخی تولید هسته ای، بروز وضعیت نارنجی و قرمز را در آغاز سال آینده میلادی محتمل می کند که این به معنای قطع برق است.

بر اساس گزارشی که در اوایل دسامبر منتشر شد، شبکه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال برق محاسبه می کند که فرانسه ممکن است در زمستان امسال کمی بیش از ۲۰ ساعت کمبود برق داشته باشد. اما این کشور تنها نیست و این گزارش در ارزیابی امنیت عرضه برق در فصل زمستان آینده در اروپا، تغییر فشار قابل توجه را شبکه‌های توزیع برق در ایرلند، جنوب سوئد، فنلاند، مالت و قبرس نشان می‌دهد.

جنگ اوکراین و واکنش اروپا به آن با اعمال تحریم‌ها علیه روسیه به‌ویژه در بخش انرژی، کشورهای اتحادیه را در کنار پیامدهای اقتصادی همچون ایجاد تورم بی‌سابقه با بحران انرژی مواجه کرده است. نگرانی‌هایی که از ماه‌ها پیش برای مواجهه با فصل سرد گریبانگیر دولت‌های اروپایی شده بود این روزها با کاهش دمای هوا و آغاز فصل زمستان جدی‌تر شده است.

این نگرانی‌ها به ویژه در فرانسه سبب شده تا عالی ترین مقام سیاسی کشور در اظهارنظرهای متعددی مردم کشورش را به «نهراسیدن» از وضعیت و حفظ آرامش دعوت کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها