کد خبر 142219

افزایش ناچیز قیمت نفت در معاملات بازار امروز آسیا

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۵ سنت معادل ۰.۱۷ درصد افزایش به ۸۷ دلار و ۳ سنت رسید.

افزایش ناچیز قیمت نفت در معاملات بازار امروز آسیا

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، امید به برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی در چین که تقاضا در دومین اقتصاد بزرگ دنیا را افزایش می‌دهد، باعث افزایش قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در آسیا در روز جمعه شد. اما قدرت گرفتن دلار میزان این افزایش قیمت را محدود کرده‌است.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 15 سنت معادل 0.17 درصد افزایش به 87 دلار و 3 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 2 سنت 0.02 درصد کاهش 81 دلارو 20 سنت معامله می‌شود.

 هر دوی این شاخص‌های نفتی پس‌از 3 هفته پیاپی کاهش قیمت، اولین افزایش قیمت هفتگی خود را تجربه می‌کنند.

 چین به‌دنبال اعتراض‌های گسترده و عصبانیت عمومی نسبت‌به محدودیت‌های سخت‌گیرانه کرونا یی، قرار است پروتکل‌های قرنطینه خود را طی روزهای آینده تسهیل کرده و میزان تست کرونا را کاهش دهد.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول در روز جمعه گفت متعادل کردن استراتژی کرونایی چین برای ادامه بهبود اقتصاد دنیا ضروری است.

 تحلیلگران عقیده دارند محدودیت‌های سختگیرانه چین برای کنترل همه‌گیری ویروس کرونا، تقاضا برای نفت را تا 13 میلیون بشکه در روز پایین آورده است، یعنی 1 میلیون بشکه پایین‌تر از میزان متوسط.

 انتشار اقتصاد گزارش اقتصادی آمریکا مبنی‌بر افزایش هزینه‌کرد مصرف‌کنندگان در ماه اکتبر باعث بالا رفتن ارزش دلار شده که معمولاً برخلاف نفت حرکت می‌کند.

 دولت‌های اتحادیه اروپا به‌طور موقت سقف قیمت 60 دلار در هر بشکه را برای نفت روسیه تعیین کرده‌اند. اما این قیمت قابل تنظیم است تا 5 درصد پایین‌تر از قیمت بازار باشد. تمام این دولت‌ها باید این قرارداد را تا روز جمعه تأیید کنند.

 اما برخی تحلیلگران عقیده دارند تعیین سقف قیمت برای نفت خام روسیه باعث می‌شود خریداران هزینه بیشتری برای نفت در بازار جهانی بپردازند و احتمالاً قیمت نفت را در سال آینده میلادی بالا می‌برد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها