کد خبر 141410

یوان به پایین ترین سطح خود از سال 2007 رسید

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در طول ماه‌های گذشته باعث شد تا معامله‌گران و سرمایه گذاران چینی، یوان خود را تبدیل به دلار کنند.

یوان به پایین ترین سطح خود از سال 2007 رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، همزمان با افزایش تورم جهانی و تلاش بانک های مرکزی برای مهار آن، افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در طول ماه‌های گذشته باعث شد تا معامله‌گران و سرمایه گذاران چینی، یوان خود را تبدیل به دلار کنند. امری که روز به روز بر دامنه آن افزوده شده است.

 بنا بر گزارشی که اخیراً سایت فاین‌بولد منتشر کرده است، در شرایطی که طلا و سایر دارایی‌ها امکان حفظ سرمایه را در چنین تورمی چندان فراهم نمی کنند، هجوم و استقبال از دلار آمریکا افزایش یافت. از سوی دیگر به قدرت رسیدن شی جین پینگ برای سومین بار، ارزش پول ملی چین را بیشتر از گذشته تحت تاثیر قرار داد. در این راستا برخی از تحلیل گران اعلام کردند که یوان به پایین ترین سطح خود از سال 2007 رسیده است.

 در واقع افزایش قدرت شی جین پینگ و بالا آمدن نزدیکان او در هرم قدرت این نگرانی را ایجاد کرده که سیاست‌های تمرکزگرایانه دولت چین تشدید شده و هیچکس هم جلودار هیات حاکمه فعلی در پکن نشود. به همین دلیل هم بود که بلافاصله پس از پایان بیستمین کنگره حزب کمونیست چین، بازارها به این موضوع واکنش نشان داده و نرخ برابر یوان به دلار آمریکا 7.3 شد.

تقریباً یک ماه قبل بود که بانک مرکزی چین تلاش کردن به منظور محدود کردن کاهش ارزش یوان، نرخ میانی را 7.11 در هر دلار تعیین کند. با این حال با توجه به هجوم آوردن سرمایه گذاران  و معامله گران چینی به سمت دلار، همزمان با ایجاد تنش های سیاسی میان دو کشور، سطح بی اعتمادی نیز میان این دو ابر قدرت جهانی افزایش یافته است. در راستای این تنش ها، قانون چیپس که اعمال محدودیت شدید در خصوص واردات تراشه های الکترونیک بود در ابتدا از سوی آمریکا به منظور کشاندن تولیدکنندگان از چین به خاک این کشور بود. اما همین امر باعث بروز اختلافات بیشتر میان واشنگتن و پکن شد. اخیراً شرکت های بیشتری از چین توسط ایالات متحده دچار محدودیت شده و با افول سهام این شرکت ها، بی‌اعتمادی نسبت به عرضه‌های عمومی چینی در بازارهای ایالات متحده تشدید شده است.

ارسال نظر

تازه ها