کد خبر 141383

قیمت زغال متالورژیک استرالیا 13 دلار کاهش یافت

زغال استرالیا 13 دلار ارزان، سنگ‌آهن وارداتی به چین 40 سنت گران شد و قراضه وارداتی به ترکیه بدون تغییر نرخ معامله شد. در این شرایط رشد بهای فولادهای ساختمانی در چین با وعده‌های حمایت از بخش ساخت مسکن می‌تواند بازار جهانی آهن و فولاد را به مسیر رشد نرخ بازگرداند.

قیمت زغال متالورژیک استرالیا 13 دلار کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند افزایش قیمت سنگ‌آهن دریایی تحویل بنادر چین در روز 15 نوامبر ادامه یافت؛ وعده‌های دولت چین برای عملیلاتی شدن طرح حمایت از بخش املاک در این کشور مهم‌ترین محرک این بازار بود. به این ترتیب پلتس سنگ‌آهن عیار 62 درصد وراداتی به بنادر شمالی چین را با رشدی 40 سنتی نسبت به روز قبل برابر 95.7 دلار به ازای تن ارزیابی کرد. در این شرایط حاشیه سود واردات سنگ‌آهن با تقویت ارزش یوآن بهبود یافته و کاهش زیان فولادسازان چینی نیز مزید بر علت شده تا بازار سنگ‌آهن با افزایش تمایل متقاضیان برای خرید مواجه شود.

اگرچه بانک خلق چین ظرف روزهای اخیر وعده‌های جدیدی برای حمایت از ساخت مسکن در این کشور داد، اما پلتس در گزارش روز 15 نوامبر خود به کاهش تولید فولاد در منطقه جیانگ سو اشاره داشت و از احتمال سرایت این روند افت تولید به منطقه تانگشان نیز خبر داد. برخی فولادسازان در منطقه جیانگ‌سو درحال برنامه‌ریزی برای انجام برنامه تعمیرات در ماه دسامبر هستند. همچنین یکی از فولادسازان این منطقه در گفت‌وگو با منابع پلتس از افت حدود 50 درصدی تولید میلگرد در این منطقه ظرف سال 2022 خبر داد.

زغال ارزان شد

زغال کک‌شو فوب استرالیا ظرف روز سه‌شنبه 15 نوامبر با کاهش نرخ 12.75 دلاری مواجه شد و پلتس پریمیوم این محصول را برابر 285.25 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. میزان موجودی زغال در بازار فراتر از تقاضا برای این محصول است و فولادسازان نیز با کاهش حاشیه سود مواجه هستند، مجموع این موارد باعث شده تا فشار کاهش قیمت به بازار زغال متالورژیک وارد شود. زغال متالورژیک فوب استرالیا ظرف ماه اوت و نوامبر متاثر از کاهش عرضه رشد داشت و با توجه به رفع محدودیت در عرضه این محصول، این عقبگرد قیمتی قابل پیش‌بینی بود.

زغال متالورژیک تحویل بنادر چین در روز سه‌شنبه 15 نوامبر نیز بدون تغییر نرخ معامله شد؛ اگرچه افت بهای این محصول در چین سیگنالی کاهشی برای این محصول به همراه دارد، اما وعده دولت چین در حمایت از بخش مسکن و کاهش محدودیت کرونایی محرک رشد نرخ در این بازار است و به این ترتیب فعالان این بازار در میانه سیگنال‌های متناقض ترجیح داده‌اند که معاملات خود را با کمترین نوسان قیمتی به ثبت برسانند. البته برخی با استناد به کاهش موجودی زغال در بنادر و انبارهای تجار و فولادسازان، چشم‌انداز این بازار را در کوتاه مدت صعودی ارزیابی می‌کنند، این در حالی است که آینده قیمتی در این بازار وابسته به بهای فولاد و حاشیه سود آن دارد.

فولادسازان ترک قراضه 330 دلاری را نشانه رفتند

بهای قراضه وارداتی به ترکیه ظرف هفته‌های اخیر کاهش محسوسی را به ثبت رساند؛ با این وجود فولادسازان ترکیه با توجه به افت بهای محصولات تولیدی خود خواهان کاهش بیتشتر در نرخ قراضه وارداتی به این کشور هستند. به این ترتیب در روز سه‌شنبه 15 نوامبر معاملات محدودی در بازار قراضه وارداتی به ترکیه به ثبت رسید و پلتس نیز نرخ فروش این محصول را بدون تغییر قیمت برابر 337.5 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. فولادسازان ترکیه در شرایط کنونی کاهش بهای این محصول تا کف کانال قیمتی 330 دلاری را نشانه گرفته‌اند، اما دارندگان این محصول معتقدند در صورت پذیرش چنین نرخی متحمل زیان می‌شوند و بنابراین در مقابل آن مقاومت می‌کنند.

ارسال نظر

تازه ها