کد خبر 141338

کاهش قیمت نفت به دنبال تقویت شاخص دلار و رشد ابتلا به کرونا در چین

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازارهای آسیایی به دنبال افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین و نیز تقویت شاخص دلار با کاهش روبرو شد.

کاهش قیمت نفت به دنبال تقویت شاخص دلار و رشد ابتلا به کرونا در چین

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازارهای آسیایی به دنبال افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین و نیز تقویت شاخص دلار با کاهش روبرو شد.

قیمت نفت برنت در معاملات امروز 60 سنت کاهش یافت  و به 93 دلار در هر بشکه رسید و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز با کاهش حدود 1 درصدی به هر بشکه 86 دلار و 23 سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه در نتیجه اختلال در عرضه نفت به کشورهای اروپای شرقی و مرکزی به دلیل قطع صادرات از طریق خط لوله «درژوبا» افزایش یافت. اپراتور خط لوله در کشورهای اسلواکی و مجارستان این خبر را اعلام کرد که منجر به تنش قیمتی شد.

همچنین انفجار یک موشک در بخش شرقی لهستان و نزدیکی مرز اوکراین که منجر به کشته شدن دو نفر شد بر تنش‌های ژوئوپلیتیکی بین روسیه و غرب افزود.

اما «استیفن اینس» تحلیل‌گر بازار عنوان کرد «بعد از واکنش قابل پیش‌‎بینی نفت به تنش ژئوپلیتیکی ایجادشده» به نظر می‌رسد که طرفین منازعه اکنون احتیاط را به خرج داده  به طوری که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این موشک‌ها احتمالا از جانب روسیه شلیک نشده  و همین امر موجب آرامش در بازار شد.

در چین نیز افزایش موارد ابتلا به کووید 19 نیز باعث نگرانی از کاهش تقاضای نفت شده و این در حالیست که چین طی چند روز گذشته از کاهش محدودیت‌هایی  و قرنطینه سفت و سخت در کشور خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز برآورد کرد که رشد تقاضای نفت در سال 2023 از 2 میلیون و 100 هزار بشکه در روز به 1 میلیون و 600 هزار بشکه کاهش خواهد یافت. پیش از این سازمان اوپک برآورد کرده بود که در سال 2022 رشد تقاضای نفت 100 هزار بشکه کاهش خواهد یافت و به 2.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

انتهای خبر  

 

ارسال نظر

تازه ها