کد خبر 141320

روسیه بیش از 10 میلیون تن غلات صادر کرد

وزیر خارجه روسیه گفت: با وجود موانع ایجاد شده از سوی غرب، روسیه همچنان به کشورهای آفریقایی و آسیایی، محموله‌های غلات ارسال می کند و تاکنون 10.5 میلیون تن غله به این مناطق صادر شده است.

روسیه بیش از 10 میلیون تن غلات صادر کرد

به گزارش پایگاه خبر بااقتصاد به نقل از راشاتودی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز گفت که با وجود موانع ایجاد شده از سوی غرب که ناقض قرارداد ارسال محموله‌های مواد غذایی با میانجیگری سازمان ملل در ماه جولای است، روسیه همچنان به کشورهای آفریقایی و آسیایی محموله های غلات ارسال می‌کند.

لاوروف که در حاشیه نشست گروه 20 در اندونزی صحبت می کرد، بیان کرد: در مجموع 10.5 میلیون تن غلات عمدتا گندم صادر شده که 60 درصد به آسیا و حدود 40 درصد به آفریقا ارسال شده است.

لاوروف افزود، سازمان ملل متحد وعده های کتبی آمریکا و اتحادیه اروپا برای رفع موانع صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه را به وی اطلاع داده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اطمینان داده است، اجرای قرارداد  ارسال مواد غذایی برای وی از اولویت برخوردار است.

با این حال، وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، اجرای همه این وعده ها در عمل و نه بر روی کاغذ اهمیت دارد.

روسیه و اوکراین، دو صادرکننده بزرگ مواد غذایی در جهان، در ماه جولای با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه به توافقی در زمینه ارسال غلات رسیدند. این قرارداد با هدف ازسرگیری صادرات غلات روسیه و اوکراین که به علت درگیری نظامی دو کشور متوقف شده بود، منعقد شد.

به نوشته این گزارش، روسیه که همه شرایط برای خروج کشتی های حامل غلات اوکراین از بنادر واقع در دریای سیاه را فراهم کرده است، چندین ماه است که از محقق نشدن وعده گوترش برای رفع موانع صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه که توسط تحریم‌های غرب ایجاد شده است، شکایت می کند.

سازمان ملل متعهد شده است تا آمریکا و هم پیمانانش را برای برداشتن این محدودیت ها ترغیب کند. تاجران روسی به دلیل تحریم های غرب، دسترسی محدودی به مبادلات بانکی و بیمه های دریایی دارند.

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها