کد خبر 141289

افزایش ۱۵.۷ درصدی قیمت مواد غذایی در فنلاند

منتشر شده توسط مرکز آمار فنلاند اعلام کرد که تورم مواد غذایی در فنلاند طی ماه گذشته میلادی شاهد افزایش ۱۵.۷ درصدی نسبت به سال قبل بود.

افزایش ۱۵.۷ درصدی قیمت مواد غذایی در فنلاند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روز دوشنبه خبرگزاری تاس با استناد به داده‌های منتشر شده توسط مرکز آمار فنلاند اعلام کرد که تورم مواد غذایی در این کشور طی ماه گذشته میلادی شاهد افزایش 15.7 درصدی نسبت به سال قبل بود.

این افزایش قیمت که بنا بر گزارش‌ها بیشترین جهش در 27 سال گذشته یعنی از زمان پیوستن فنلاند به اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، به دلیل "افزایش قیمت کود و حامل‌های انرژی در پی همه گیری ویروس کرونا و جنگ اوکراین" رخ داده است.

اتحادیه اروپا با افزایش شدید قیمت انرژی و تورم بی سابقه در بحبوحه تحریم های ضد روسی و سیاست کنار گذاشتن نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ و سایر کالاهای روسیه مواجه است. انتظار می رود این وضعیت منجر به جیره بندی انرژی و کمبود انرژی در کل این منطقه شود.

بر اساس این گزارش، بیشترین جهش قیمت در این کشور مربوط به آرد، تخم مرغ، قهوه و کره بوده است. قیمت آرد 46 درصد افزایش یافت در حالی که قیمت سایر محصولات غذایی بیش از 30 درصد افزایش یافت.

یریکی نیمی، استاد پژوهشی در موسسه منابع طبیعی فنلاند در این باره گفت: قیمت‌ها تا پایان سال و حداقل در نیمه اول سال آینده به افزایش خود ادامه خواهند داد.

دو هفته پیش، داده های اولیه یورواستات نشان داد که در ماه اکتبر تورم در فنلاند به 8.3 درصد افزایش یافت که پایین ترین نرخ را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از مالت ثبت کرد.

ماه گذشته یورواستات گزارش داد که قیمت قهوه در اتحادیه اروپا به طور متوسط ​​سالانه 17 درصد افزایش یافته است و فنلاند در این رتبه بندی پیشرو بوده است. جهش قیمت قهوه در این کشور برای 12 ماه منتهی به آگوست 2022 به 44 درصد رسید./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها