کد خبر 140921

کودلکو پرمیوم هر تن مس سال 2023 برای مشتریان چینی را به 140 دلار افزایش داد

منابع آگاه به خبرگزاری رویترز اعلام کرده‌اند شرکت کودلکوی شیلی که بزرگترین تولیدکننده مس معدنی در جهان به شمار می‌رود پرمیوم هر تن مس صادراتی به چین را برای سال 2023 به 140 دلار افزایش داده که حدود 33 درصد بیشتر از نرخ امسال است.

کودلکو پرمیوم هر تن مس سال 2023 برای مشتریان چینی را به 140 دلار افزایش داد

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، منابع آگاه به خبرگزاری رویترز اعلام کرده‌اند شرکت کودلکوی شیلی که بزرگترین تولیدکننده مس معدنی در جهان به شمار می‌رود پرمیوم هر تن مس صادراتی به چین را برای سال 2023 به 140 دلار افزایش داده که حدود 33 درصد بیشتر از نرخ امسال است.

این پرمیوم پیشنهادی به مشتریان چینی کودلکو در بورس فلزات لندن برای تحویل کاد مس پرداخت می‌شود. این در حالیست که میزان پرمیوم امسال هر تن حدود 105 دلار است و همین نرخ باری سال 2021 حدود 88 دلار بود.

پیشنهاد این مقدار پرمیوم در حالی رخ می‌دهد که میزان تقاضا برای مس پایین و البته میزان ذخایر مس در انبارها نیز به شدت پایین است. میزان ذخایر مس پالایش یافته در انبارهای بورس کالای شانگهای چین تا روز جمعه حدود 88 هزار تن بود که زیاد با رکود پایین‌ترین میزان ذخایر این بورس آتی یعنی 72 هزار تن فاصله چندانی ندارد.

ماه گذشته شرکت بزرگ کودلکو میزان پرمیوم پیشنهادی خود برای صادرات به اتحادیه اروپا را به رکود 234 دلار در هرتن برای سال 2023 افزایش داد که 83 درصد نسبت به نرخ کنونی بیشتر است. این روند برخلاف دورنمای افزایش هزینه‌های تولید به دلیل بحران انرژی و اختلال در زنجیره عرضه  و همچنین اجتناب از واردات مس از روسیه است.

خریداران چینی مس که برآورد کرده میزان پرمیوم معادن در حال افزایش است عنوان کرده‌اند که احتمالا خرید خود از روسیه را افزایش خواهند داد.

طبق ارزیابی شرکت داده SMM در روز دوشنبه، پرمیوم کنونی پیشنهادی به مشتریان چینی در راستای پرمیوم کنونی حمل کالا به بندر یانگشان یعنی 144 دلار در هر تن است که در بورس فلزات لندن برای واردات به این بندر پرداخت شده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها