کد خبر 140694

ترکیه از بزرگترین شرکای تجاری روسیه شد

آمارها نشان می دهد که ترکیه از نظر حجم صادرات به روسیه از آلمان پیشی می‌گیرد.

ترکیه از بزرگترین شرکای تجاری روسیه شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تجارت بین مسکو و آنکارا به سرعت در حال گسترش است و حجم کالاهای عرضه شده به روسیه در ماه سپتامبر به رکورد ماهانه 1.1 میلیارد دلار رسیده است.

طبق گزارش روزنامه تجاری RBC، به نقل از داده های موسسه آمار ترکیه، این میزان 2.3 برابر بیشتر از ماه مشابه در سال 2021 است که صادرات ترکیه به روسیه بالغ بر 504 میلیون دلار بود.

داده ها نشان می دهد که در سال 2021، ترکیه در میان کشورهای عرضه کننده کالا به روسیه، بالاتر از ایالات متحده، فرانسه، ژاپن، لهستان و ایتالیا در رتبه یازدهم قرار گرفت. تابستان امسال در بین پنج صادرکننده برتر قرار گرفت.

به گزارش RBC، جهش ماه سپتامبر ترکیه را از نظر صادرات به روسیه همتراز با آلمان قرار داده است. 

در طول ماه می تا آگوست یورواستات دریافت که صادرات آلمان به روسیه به طور متوسط ​​حدود 1.2 میلیارد دلار در ماه و 1.14 میلیارد دلار در ماه سپتامبر بوده است که کمی کمتر از ترکیه است.

با این حال، در این گزارش آمده است، اگر ترکیه برلین را پشت سر بگذارد، پس از چین و بلاروس، سومین صادرکننده بزرگ کالا به روسیه خواهد شد. 

صادرات چین به روسیه در ماه سپتامبر حدود 8 میلیارد دلار بود، در حالی که آخرین داده های موجود برای صادرات بلاروس مربوط به ژوئن است که بیش از 2 میلیارد دلار است. 

ترکیه و آلمان پس از قزاقستان قرار دارند که صادرات آن به روسیه در ماه اوت 881 میلیون دلار بوده است.

وزارت توسعه اقتصادی روسیه در ماه جاری اعلام کرد که انتظار دارد تجارت دوجانبه با ترکیه در سال 2022 بیش از 60 میلیارد دلار باشد. 

در اوایل سال جاری، مسکو و آنکارا نقشه راه همکاری اقتصادی را امضا کردند که بر اساس آن حجم تجارت دوجانبه به 100 میلیارد دلار در سال خواهد رسید. 

دو کشور همچنین توافق کردند که روبل روسیه را به عنوان ارز تسویه حساب معرفی کنند، از جمله استفاده از آن برای پرداخت برای تامین گاز طبیعی روسیه.

ارسال نظر

تازه ها