کد خبر 140610

صفر شدن صادرات سنگ‌آهن هند به دلیل کاهش تقاضا و مالیات

با توجه به کاهش تقاضای بازار جهانی و افزایش مالیات صادرات سنگ آهن توسط دولت هند، صادرات این ماده معدنی در ماه جاری میلادی به صفر رسید.

صفر شدن صادرات سنگ‌آهن هند به دلیل کاهش تقاضا و مالیات

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، یکی از مقامات صنعت و معدن هند اعلام کرد: صادرات سنگ آهن هند در ماه اکتبر به نزدیک صفر کاهش یافت و انتظار می‌رود فروش محموله‌های مواد اولیه فولادسازی به دلیل مالیات‌های صادراتی بالاتر و تقاضای کمتر از سوی چین به عنوان بزرگترین وارد کننده، به رکود ادامه دهد.

هند در ماه مه مالیات صادراتی بر فروش سنگ آهن خام کم عیار (با محتوای آهن زیر ۵۸ درصد) را از صفر به ۵۰ درصد افزایش داد و مالیات پوکه ها را به عنوان بخشی از تلاش ها برای پاسخگویی به افزایش تقاضای داخلی از صفر به ۴۵ درصد افزایش داد.

راج کومار شارما، دبیر کل فدراسیون صنایع معدنی هند (FIMI)، گفت: به غیر از مالیات های صادراتی بالاتر که توسط دولت تصویب شده است، کاهش رشد اقتصادی در چین، بزرگترین خریدار سنگ آهن هند، به محموله های خارج از کشور مواد اولیه فولادسازی ضربه خواهد زد.

او افزود: محدودیت‌های سختگیرانه پکن برای کووید-۱۹ بر محموله‌های سنگ آهن هند نیز تأثیر خواهد گذاشت و تولید فولاد چین ممکن است در زمستان کاهش یابد و تقاضا برای سنگ آهن را کاهش دهد.

اما قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن پس از سقوط در ماه اکتبر افزایش یافته است، و این افزایش عمدتا ناشی از شایعاتی است که نشان می‌دهد چین تا سال آینده از سیاست‌های خود در برابر کووید صفر دور خواهد شد. مقامات اطلاع از چنین طرحی را رد کرده اند.

در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۲۲، چین ۲۱ میلیون تن سنگ آهن و کنسانتره از هند خریداری کرد که عملاً ۸۰ درصد از کل صادرات دهلی نو را که ۲۶.۳۲ میلیون تن بود، به شمار می رود. سنگ معدن کم عیار ۹۲ درصد از کل صادرات سنگ آهن هند را تشکیل می دهد.

داده های گردآوری شده توسط نشان می دهد که صادرات سنگ آهن هند در پنج ماه اول سال مالی جاری که از آوریل آغاز شد، بالغ بر ۶.۹۷ میلیون تن بود که پایین ترین رقم در سه سال اخیر است.

سخنگوی یک شرکت معدنی دولتی گفت: قیمت سنگ آهن محلی در هند تا حدودی به دلیل کاهش تقاضا کاهش یافته است.

قیمت داخلی سنگ معدن کلوخه با عیار بالا در بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، با ۳۳ درصد کاهش به ۴۱۰۰ روپیه (۴۹.۴۵ دلار) در هر تن در اکتبر از ۶۱۰۰ روپیه در آوریل رسید.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها