کد خبر 140441

کاهش 25 درصدی سود شرکت تویوتا در سه ماهه دوم سال

شرکت «تویوتا موتور» گزارش سودآوری سه ماهه دوم سال خود را منتشر کرد که بر اساس این گزارش سود این شرکت 25 درصد کاهش پیدا کرد.

کاهش 25 درصدی سود شرکت تویوتا در سه ماهه دوم سال

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت «تویوتا موتور» گزارش سودآوری سه ماهه دوم سال خود را منتشر کرد که بر اساس این گزارش سود این شرکت 25 درصد کاهش پیدا کرد. این شرکت همچنین اعلام کرد به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه  و همچنین کمبود تراشه چشم‌انداز میزان تولید سالانه خود را کاهش داده است.

تویوتا که بزرگترین خودروساز دنیا به لحاظ تعداد فروش است بعد از اینکه برای چهارمین فصل متوالی با کاهش سود مواجه شده هشدار داد که پیش‌بینی آینده در این شرایط اقتصادی بسیار دشوار است.

در دوران کرونا تویوتا یکی ازشرکت‌هایی بود که توانست از این شرایط سخت و دشوار موفق بیرون بیاید اما امسال به دلیل کمبود تراشه دچار مشکل شد و تولید ماهانه خود را کاهش داد.

«ماساهیرو یاماموتو» مدیر ارشد حسابداری تویوتا در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که فضای کسب و کار به شدت در حال تغییر است و فاکتورهایی مانند تغییرات سریع نرخ ارز، افزایش نرخ‌های بهره، بالارفتن قیمت مواد اولیه و ... در کاهش سودآوری این شرکت نقش مهمی داشته‌اند.

بر اساس گزارش صورت‌های مالی تویوتا، سود عملیاتی سه ماهه منتهی به سپتامبر این شرکت به 562 میلیارد و 700 میلیون ین رسید و این در حالیست که برآوردها از 12 تحلیل‌گر توسط «ریفینیتیو» حاکی سود 772 میلیارد و 200 میلیون ین بود. سال قبل این غول خودروسازی دنیا حدود 750 میلیارد ین سودآوری کرد.  

خودروساز ژاپنی برآورد کرده میزان تولید امسال این شرکت به 9 میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید و این در حالیست که طبق برآوردهای قبلی این شرکت تولید 9 میلیون و 700 هزار دستگاه را هدف‌گیری کرده بود. البته همین میزان نیز از کل تولید سال قبل یعنی 8 میلیون و 600 هزار دستگاه نیز بیشتر است.

بعد از انتشار گزارش، ارزش سهام تویوتا در بورس توکیو حدود 2 درصد کاهش یافت در حالی که شاخص نیکی ژاپن رشد حدود 0/1 درصدی را تجربه کرد.

شرکت بزرگ تویوتا هفته گذشته اعلام کرد تولید جهانی خود در سه ماهه منتهی به سپتامبر را حدود 30 درصد بازیافت کرده اما نسبت به کمبود تراشه و سایر قطعات که ممکن است تولید ماه‌های آتی این شرکت را تحت تاثیر قرار دهند هشدار داد. ماه قبل نیز این شرکت اعلام کرده بود بعید است با وجود کمبود تراشه بتواند تولید هدف‌گذاری شده امسال یعنی 9 میلیون و 700 هزار دستگاه را تاچ کند.

از ابتدای سال تاکنون ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا حدود 30 درصد کاهش یافته اما کاهش ارزش ین که باعث ارزان شدن تولیدات برای ارزهای دیگر خواهد شد با افزایش شدید قیمت مواد اولیه خنثی شده است. خودروساز ژاپنی در ماه آگوست برآورد کرد هزینه مواد اولیه برای کل سال حدد 1 تریلیون و 700 میلیارد ین خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی حدود 17 درصد افزایش یافته است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها