کد خبر 140135

رکوردشکنی تورم در استرالیا

آمارهای دولتی استرالیا نشان داد، نرخ تورم سالانه در سه ماهه سوم به 7.3 درصد رسیده است که بالاترین میزان از سال 1990 به شمار می رود.

رکوردشکنی تورم در استرالیا

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از بلومبرگ، نرخ تورم سالانه در استرالیا به بالاترین رقم در 32 سال گذشته رسیده است.

آمارهای دولتی نشان داد، نرخ تورم سالانه در سه ماهه سوم به 7.3 درصد رسیده است که بالاترین میزان از سال 1990 به شمار می رود.

در همین راستا، بانک مرکزی این کشور به منظور کنترل قیمت های مصرف کننده به سیاست های به شدت سختگیرانه خود ادامه داد و نقدینگی را از 0.1 درصد در ماه می به 2.6 درصد افزایش داده است.

همچنین این بانک نرخ بهره بانکی را در ماه می به 2.5 درصد رسانده و قصد دارد باز هم افزایش دهد و تا پایان سال 2022 ان را به 8 درصد برساند.

نرخ تورم اصلی در این کشور در فصل تابستان نیز به 6.1 درصد افزایش یافته است.

به نوشته این گزارش، عوامل افزایش نرخ تورم در این کشور افزایش 3.7 درصدی قیمت مسکن، 10.9 درصدی قیمت گاز و 6.6 درصدی قیمت مبلمان عنوان شده است.

استرالیا تنها کشوری نیست که این روزها با افزایش نرخ تورم مواجه است؛ در حال حاضر، تورم بالا در سراسر اروپا بیداد می کند. 18 کشور در حال جنگیدن با تورم دو رقمی هستند. بدترین وضعیت در منطقه بالتیک وجود دارد که تورم در هر سه کشور  این منطقه به بیش از 20 درصد رسیده است.

هر روز به تعداد کشورهای اروپایی که با نرخ تورم دورقمی افزوده می شود و برخی اقتصاددان ها می گویند که انتظار نداشتند نرخ تورم دو رقمی را ببینند. فکر می کردند این ارقام به کتاب های تاریخی تعلق دارد.

ارسال نظر

تازه ها