کد خبر 139507

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه صادرات نفت عربستان به آسیا را کاهش می‌دهد

تحریم‌های پیاپی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه قیمت نفت این کشور را پایین می‌آورد و جذابیت آن را برای هند و چین نسبت به نفت عربستان افزایش می‌دهد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه صادرات نفت عربستان به آسیا را کاهش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تحریم‌های پیاپی آمریکا و متحدان غربی آن در اتحادیه اروپا علیه روسیه، به‌آرامی صادرات نفت عربستان به هند و چین را کاهش می‌دهد، چون این غول‌های بزرگ آسیایی بیشتر نفت خود را از روسیه با قیمت کمتری وارد می‌کنند.

طبق تحقیقات و بررسی‌های مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی عربستان، خرید نفت ارزان‌قیمت روسیه به‌نفع تولید ناخالص داخلی هند و چین است. این تحقیقات نشان می‌دهند تحریم صادرات انرژی روسیه تأثیر چندانی بر تولید ناخالص داخلی جهانی ندارد.

تغییر ناگهانی و غیرمنتظره تمایل واردکنندگان بزرگ نفت دنیا به نفت روسیه باعث می‌شود عربستان در کوتاه‌مدت سهم بازار خود در هند و چین را از دست بدهد. صادرات سوخت‌های فسیلی روسیه به چین و هند افزایش قابل‌توجهی از آغاز حمله مسکو به اوکراین داشته است.

طبق گزارش این مرکز، ارزش صادرات انرژی روسیه به چین در دو ماه ابتدایی تابستان، 17 درصد نسبت‌به دو ماه پایانی زمستان افزایش داشته است، این در حالی است که صادرات به هند هم 5.7 درصد بالا رفته است.

این مرکز تحقیقاتی هفته گذشته اعلام کرده بود تحریم‌های غربی علیه روسیه عرضه نفت در بازار جهانی را محدودتر می‌کند چون جایگزین کردن انرژی این کشور کار آسانی نیست.

ارسال نظر

تازه ها