کد خبر 139456

بانک جی‌پی‌مورگان: بورس آمریکا ۳۰ درصد دیگر سقوط می‌کند

رئیس بانک آمریکایی جی پی مورگان چیس نوشت، به علت رکودی شدیدی که در راه است، ارزش بازار بورس آمریکا ۳۰ درصد دیگر سقوط خواهد کرد.

بانک جی‌پی‌مورگان: بورس آمریکا ۳۰ درصد دیگر سقوط می‌کند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بلومبرگ به نقل از جیمز دیمون، رئیس بانک آمریکایی جی پی مورگان چیس نوشت، به علت رکودی شدیدی که در راه است، ارزش بازار بورس آمریکا ۳۰ درصد دیگر سقوط خواهد کرد.

دیمون پیش بینی کرد، بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را از سطح ۴ تا ۴.۵ درصد که بسیاری از تحلیلگران تاکنون پیش بینی کرده اند، بالاتر می برد.

دیمون دلیل این اقدام را تداوم تورم بالا که ناشی از اثرات منفی ادامه همه گیری کرونا و افزایش قیمت های انرژی است، عنوان کرد.

رئیس بانک آمریکایی جی پی مورگان چیس در کنفرانسی در واشنگتن دی سی گفت: «نمی دانم فرود (اقتصاد) آرام خواهد بود یا نه- اینطور فکر نمی کنم اما ممکن است باشد.»

وی افزود: «در یک رکود سخت، شما می توانید انتظار داشته باشید که بازار ۲۰ تا ۳۰ درصد دیگر سقوط کند.»

آمارهای روز پنج شنبه نشان داد، نرخ تورم اصلی بدون در نظر گرفتن مواد غذایی و انرژی در ماه سپتامبر به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۶.۶ درصد افزایش یافت که بیشترین میزان در ۴۰ سال گذشته به شمار می رود.

شاخص قیمت مصرف کننده که یک معیار اصلی برای سنجش تورم است در ماه سپتامبر ۸.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

بانک مرکزی آمریکا، نرخ بهره کوتاه مدت را از ماه مارس ۳ درصد افزایش داده که سریع ترین افزایش از اوایل دهه ۱۹۸۰ به شمار می رود.

این افزایش با هدف آرام کردن نرخ تورم به وسیله کند کردن اقتصاد صورت گرفته است زیرا هزینه استقراض برای وام مسکن، وام های خودرو و وام های کسب و کار در حال افزایش است.

فدرال رزرو در مسیر یک افزایش دیگر نرخ بهره به میزان ۰.۷۵ درصد در نشست بعدی این بانک قرار دارد. این نشست قرار است که در یک نوامبر برگزار شود.

ارسال نظر

تازه ها