کد خبر 139141

افت شدید بازار سهام آسیا به دنبال تنش تجاری چین و آمریکا

بازار سهام آسیا در معاملات روز دوشنبه به دنبال محدودیت‌های جدید تجاری آمریکا علیه چین افت کرد و در این راستا شرکت‌های چینی تولید نیمه‌رساناها پیشتاز این مسیر هستند.

افت شدید بازار سهام آسیا به دنبال تنش تجاری چین و آمریکا

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار سهام آسیا در معاملات روز دوشنبه به دنبال محدودیت‌های جدید تجاری آمریکا علیه چین افت کرد و در این راستا شرکت‌های چینی تولید نیمه‌رساناها پیشتاز این مسیر هستند. این در حالی است که در یک فضای گسترده‌تر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا عامل اصلی بافت بازار سهام آسیا بوده است.

شاخص CSI300 چین حدود 1 درصد افت کرد  و شاخص شانگهای کامپوزیت نیز افت نزدیک به نیم درصدی را در بازار امروز تجربه کرد. سهام شرکت‌های چیپ‌ساز از جمله «آنجی میکروالکترونیکز»  و «چنگدو الکترونیکز» از زمانی که آمریکا صادرات تراشه به چین را کنترل کرده حدود 20 درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

این شرکت‌ها با محدودیت جدید تجاری آمریکا توانایی ساخت چیپ‌های نیمه‌رسانا را که با مواد اولیه آمریکایی تولید می‌شد از دست دادند.

تنش جدید آمریکا و چین به بازار سهام هنگ‌کنگ نیز سرایت کرد و شاخص «هانگ سنگ» نیز حدود 3 درصد از ارزش خود را از دست داد. شرکت‌های بزرگ لیست شده در بازار سهام هنگ‌کنگ از جمله «علی بابا»، «بیدو» و «تنسنت» بین 2 تا 4 درصد کاهش یافتند.

ایالات متحده آمریکا همچنینن تهدید کرده که روابط تجاری بین دو کشور را باز هم محدود خواهد کرد و به نظر می‌رسد اگر چنین این اقدام آمریکا را تلافی کند شرایط از این هم بدتر خواهد شد.

این هفته قرار است بیستمین کنگره حزب کمونیست چین برگزار شود  که احتمالا سیاست‌های کشور در پنج سال آینده در این کنگره مشخص و تعیین خواهد شد.

سایر بازارهای آسیا نیز از این شرایط جدید تجاری آمریکا و چین متاثر شدند. شاخص کل بورس استرالیا حدود 1.4 درصد افت کرد و شاخص سهام بورس فیلیپین نیز 1.1 درصد از ارزش خود را از دست داد که بدترین عملکرد را در بین کشورهای جنوب آسیا داشته است.

روز پنجشنبه قرار است که داده‌های مربوط به نرخ تورم ماه سپتامبر آمریکا منتشر شود و سرمایه‌گذاران به صورت دقیق این داده بسیار مهم اقتصادی را رصد خواهند کرد. نتیجه این آمار می‌تواند سیاست فدرال رزرو نسبت به نرخ بهره را در جلسه ماه نوامبر مشخص کند.

بازار در حال حاضر حدود 80 درصد روی افزایش 0/75 درصدی نرخ بهره در جلسه ماه نوامبر شرط بندی کرده است. افزایش نرخ بهره مهمترین فاکتور در رکود بازار سهام آسیا طی سال جاری بوده است و احتمالا در کوتاه مدت نیز به همین روند ادامه خواهد داد.

انتهای خبر

 

 

ارسال نظر

تازه ها