کد خبر 138297

بر اساس آمارها، شاخص قیمت تولیدکننده در آلمان که مهم‌ترین عامل در ایجاد تورم است، به بیشترین رقم تاریخی خود رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشاتودی، اداره آمار فدرال آلمان طی گزارشی اعلام کرد که قیمت شاخص تولیدکننده در آلمان در ماه آگوست رشد زیادی داشته که بیشتر متأثر از هزینه افزایش انرژی در این کشور بوده به طوری که رشد قیمت تاریخی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رقم زده است.

این آمارها نشان می‌دهد که شاخص قیمت تولیدکننده در ماه آگوست 7.9 درصد رشد داشته و بیش از آن چیزی است که پیشتر انتظار می‌رفت.

این شاخص نسبت به سال گذشته رشد 45.8 درصد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کرده که در ماه جولای 37.2 درصد و در ماه ژوئن 32.7 درصد بود.

بر اساس این آمارها، قیمت انرژی در 12 ماه اخیر 139 درصد در کشور آلمان افزایش یافته، قیمت برق رشد سالانه 174.9 درصد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کرده و شاخص قیمت تولیدکننده بدون احتساب قیمت انرژی رشد 14 درصد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کرده است. همان طور که از آمارها می‌توان فهمید عمده سهم رشد قیمت تولیدکننده مربوط به افزایش قیمت انرژی است.

علاوه بر این، آمارها حاکی است که قیمت فلزات هم رکورد جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کرده‌ به طوری که در ماه آگوست 19.9 درصد افزایش داشته است. پژوهشگران هشدار داده‌اند که آلمان در آستانه رکورد است.

بر اساس گزارش هفته اخیر موسسه کیل، تولید ناخالص داخلی آلمان احتمالا سال آینده 7 دهم درصد کاهش داشته باشد.

پیشتر تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند که رشد اقتصادی آلمان در سال 2023، 3.3 درصد باشد.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها