کد خبر 138181

قیمت هر اونس طلا در بازار نقدی دیروز حدود 0/6 درصد و امروز حدود 0/1 درصد کاهش یافته و اکنون در میانه کانال 1600 دلاری یعنی 1660 دلار قرار گرفته است که کمترین حد قیمت این فلز زرد طی بیش از دو سال اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت طلا در معاملات دیروز و امروز و در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا به کمترین حد بیش از دو سال اخیر خود رسید.

قیمت هر اونس طلا در بازار نقدی دیروز حدود 0/6 درصد و امروز حدود 0/1 درصد کاهش یافته و اکنون در میانه کانال 1600 دلاری یعنی 1660 دلار قرار گرفته است که کمترین حد قیمت این فلز زرد طی بیش از دو سال اخیر محسوب می‌شود. همچنین قیمت آتی طلا نیز کاهش یافته و به 1670 دلار رسیده است. از طرف دیگر ارزش یونیت‌های ETF های طلا نیز به کمترین حد از تاریخ ژانویه امسال رسیده‌اند.

طبق آمارهای منتشر شده میزان خرید فیزیکی طلا از چین همچنان قدرتمند است  و کل واردات طلا طی یک ماه گذشته به بیشترین حد از سال 2018 رسیده است.

طلا طی شش روز اخیر حدود 4 درصد از ارزش خود را از دست داده  و طی روزهای اخیر تنها روز جمعه توانست 0/4 درصد افزایش پیدا کند.

امروز قرار است نشست نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا برگزار شود و سرمایه‌گذاران انتظار دارند که این نهاد مالی نرخ بهره را 0/75 درصد  دیگر افزایش دهد. این سومین بار است که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به این میزان افزایش می‌دهد. در واکنش به این تصمیم شاخص‌های سهام آمریکا از جمله داوجونز و اس اند پی  و نزدک کامپوزیت بیش از یک درصد از ارزش خود را در بازار از دست دادند.  

تنها فدرال رزرو آمریکا نیست که سیاست‌های تهاجمی نرخ بهره را در پیش گرفته بلکه بانک‌های مرکزی بریتانیا، سوئیس و ژاپن نیز طی این هفته درباره افزایش نرخ بهره تصمیم‌گیری خواهند کرد. تنها چین است که نرخ تسهیلات خود را روز سه‌شنبه تغییر نداد با این هدف که بتواند با مشوق‌های خود از روند نزول اقتصادی جلوگیری کند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این عقیده هستند که اگر پاول همچنان روی سیاست‌های تهاجمی نرخ بهره خود اصرار کند  و حتی به قیمت رکود اقتصادی این نرخ را بالا نگه دارد احتمال سقوط بیشتر اونس طلا در بازار نیز وجود دارد.

برخی از تحلیل‌گران و استراتژیست‌های صندوق‌ها در بلومبرگ گزارش داده‌اند که احمال اینکه اونس طلا به میانه‌های کانال 1500 دلار سقوط کند زیاد است. این تحلیل‌گران می‌گویند به دلیل بازدهی واقعی بالای یک درصد اوراق خزانه 10 ساله آمریکا و نرخ دلار قدرتمند، طی ماه‌های آینده شاهد خروج پول از صندوق‌های طلا به سمت دلار و اوراق خزانه خواهیم بود.

چشم‌انداز طلا در بلندمدت در اجلاس طلای دنور همچنان خوشبینانه است. اجلاس طلای دنور یک اجلاس سالانه است که با حضور اعضای هیئت مدیره معادن طلا، سرمایه‌گذاران، بانکد‌اران و تحلیل‌گران برگزار می‌شود. بر اساس یک نظرسنجی که از 10 نفر از مشارکت‌کنندگان این اجلاس گرفته شده آنها بر این عقیده‌اند که قیمت اونس تا انتهای سال از مرز 1800 دلار عبور خواهد کرد.

«جوزف کاواتونی» یکی از استراتژیست‌های شورای جهانی طلا در مصاحبه‌ای در 34 امین نشست این شورا عنوان کرد سرمایه‌گذاری برای طلا در سطح جهان ادامه‌دار خواهد بود. وی همچنین عنوان کرد که از اکنون تا پایان سال مسیر طلا ناهموار است و این وضعیت تا زمانی که بانک‌های مرکزی دنیا شفافیت بیشتری از نبرد خود علیه تورم ارائه دهند، همچنان وجود خواهد داشت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها