کد خبر 138023

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که گاز روسیه از طریق چین به اروپا راه پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تلاش اتحادیه اروپا برای رفع وابستگی خود به گاز روسیه، می تواند وابستگی به چین را بیشتر کند. اروپا از چین گاز وارد می‌کند در حالی که قسمتی از گار وارداتی به چین از طریق روسیه تامین می‌شود. این امر ممکن است هدف کاهش خرید سوخت‌های فسیلی از روسیه را تضعیف کند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که گاز روسیه از طریق چین به اروپا راه پیدا کرده است. نیکولاس کوملبن، مدیر تحقیقات انرژی در شرکت مشاوره‌ای اقتصاد کلان گرین مانتل، به دویچه‌وله گفت: «بازار جهانی گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) بطور فزاینده‌ای در هم تنیده شده است و تغییرات تقاضای منطقه‌ای می‌تواند به تعادل بازارهای رقابتی کمک کند. این تغییر جهت جریان‌ها به نفع تمام طرف‌های درگیر است». وی افزود: «با وجود اینکه هنوز زمستان آغاز نشده است، ذخیره گاز در اروپا اکنون تقریبا به ۸۰ درصد رسیده. بخشی از این مقدار به دلیل صادرات گاز طبیعی مایع چین است».

افزایش صادرات گاز چین

شرکت‌های ال‌ان‌جی چینی در پاسخ به افزایش تقاضا، عرضه به بازارهای خارجی را افزایش داده‌اند. از آغاز سال جاری تاکنون شرکت‌های چینی ۴ میلیون تن گاز طبیعی مایع در بازارهای بین‌المللی فروخته‌اند. این مقدار حدود ۷٪ از مصرف گاز اروپا در نیمه اول سال را نشان می‌دهد. برای مثال گروه JOVO چین که یک کارگزار ال‌ان‌جی است می‌گوید یک محموله گاز مایع طبیعی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار (۱۰۳ میلیون یورو) به یک خریدار اروپایی فروخته است.

گروه سینوپک، بزرگترین صادرکننده نفت چین نیز گفت که مازاد گاز طبیعی مایع را به بازار بین‌المللی وارد کرده است. رسانه‌های داخلی گفته‌اند که سینوپک ۴۵ محموله گاز طبیعی مایع، یا در حدود ۳.۱۵ میلیون تن گاز فروخته است. آنا میکولسکا از مرکز مطالعات انرژی در انستیتوی بیکر این دانشگاه گفت: «اگر اروپا گاز طبیعی مایع را از چین خریداری کند، بله، برخی از این گاز ممکن است روسی باشد. من فکر نمی‌کنم که هیچ قانونی برای مبدا اصلی گاز وجود داشته باشد».

به نظر می‌رسد که این موضوع در دور زدن تحریم‌ها توسط روسیه کمک کننده است. اگرچه اتحادیه اروپا گاز روسیه را تحریم نکرده است اما روسیه به طور سیستماتیک تامین گاز را کاهش داده. بازارهای گاز طبیعی نیز به یکدیگر متصل هستند. میکولسکا افزود: «اتحادیه اروپا هیچ کاری غیر از ممانعت در خرید از چین نمی‌تواند انجام دهد. اما پس از آن خود را در معرض کمبود جدی گاز در زمستان قرار می‌دهد. به این ترتیب، چین است که منافع بالقوه اضافی از فروش مجدد این گاز را به دست می آورد نه روسیه».

چین گاز روسی می‌خرد

فروش گاز از طریق خط لوله به چین توسط روسیه در شش ماه اول سال در مقایسه با سال ۲۰۲۱ تقریبا ۶۵ درصد افزایش داشته است. بلومبرگ گزارش داد از زمان حمله روسیه به اوکراین، هزینه‌های چین برای واردات انرژی از روسیه از ۲۰ میلیارد دلار در سال قبل به ۳۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

گازپروم روسیه و شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) در سال ۲۰۱۴ یک قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ۳۰ ساله برای ساخت قدرت سیبری (the Power of Siberia) امضا کردند . قدرت سیبری یک خط لوله است که ۳ هزار کیلومتر آن در روسیه و ۵ هزار کیلومتر آن در چین قرار دارد. این خط لوله در اواخر ۲۰۱۹ راه اندازی شد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ که به ظرفیت کامل خود برسد، ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز در سال در اختیار چین قرار دهد.

همکاری روسیه و چین نگران‌کننده است؟

میکولسکا هشدار میدهد که در این شرایط اتحادیه اروپا نیز باید به اندازه آمریکا و ناتو به این موضوع توجه داشته باشد. زیرا آنان معتقدند که اگر چین و روسیه با هم همکاری کنند، می‌توانند بازار جهانی انرژی را بیش از زمانی که همکار نبودند تحت تاثیر قرار دهند و آن را به نفع خود تغییر دهند.

«این مساله تا زمانی که اروپا مسائل مربوط به تامین منابع جایگزین را بررسی نکند حل نخواهد شد. یافتن منابع جایگزین آسان نخواهد بود و امکان یافتن آن در زمستان پیش رو وجود ندارد».

علاوه بر آن، این احتمال وجود دارد که روسیه به مرور زمان برای فروش انرژی خود به چین وابسته شود. در حالی که این کشورها هم اکنون با یکدیگر همکاری می‌کنند، اما می‌توان گفت که روابط آنها پیچیده است.

گاز روسیه، خریدار جدید نیاز دارد

برنامه‌های انرژی مسکو خواستار افزایش صادرات به چین شده‌اند. روسیه می‌داند که با کاهش وابستگی اتحادیه اروپا به ذخایر این کشور، باید بازارهای جدیدی پیدا کند. میکوgسکا استدلال کرد: «آن چه روسیه به چین می‌فروشد بر اساس قیمت‌های قراردادی بوده است. معامله‌ای که چین و روسیه در خصوص خط لوله قدرت سیبری انجام داده‌اند نیز، از نظر قیمتی بیشتر به نفع چین بود».

البرشت روتشیکر یک دیپلمات اتحادیه اروپا و کارشناس مسائل آسیای شرقی گفت: «چین با فروش مجدد گاز طبیعی روسیه، انحصار صادراتی گازپروم را می‌شکند». او گفت: «کرملین باید واقعا مستاصل یا از نظر سیاسی شدیداً تضعیف شده باشد تا اجازه چنین کاری را بدهد».

گاز چین کافی نیست!

کارشناسان هشدار می‌دهند که اروپا نمی‌تواند انتظار داشته باشد که تامین‌کنندگان چینی کمبود انرژی آن را جبران کنند. چرا که مقدار گازی که چین می‌تواند به اروپا صادر کند در مقایسه با سایر منابع مانند روسیه محدود است. همچنین با احیای فعالیت اقتصادی در چین، این وضعیت برعکس خواهد شد و اروپا برای گاز خود به پکن وابسته خواهد شد. با این تفاوت که چین گاز را به قیمت بالاتر به اروپا می‌فروشد./تجارت نیوز

ارسال نظر

تازه ها