کد خبر 137662

وضعیت واردات کامودیتی‌ها توسط چین در ماه آگوست نشان می‌دهد که این کشور در واردات مس و زغال سنگ قوی عمل کرده اما میزان واردات نفت خام، گاز طبیعی و سنگ‌آهن کاهش یافته است.

وضعیت واردات کامودیتی‌ها توسط چین در ماه آگوست نشان می‌دهد که این کشور در واردات مس و زغال سنگ قوی عمل کرده اما میزان واردات نفت خام، گاز طبیعی و سنگ‌آهن کاهش یافته است.

زغال سنگ

کالایی که در سبد واردات چین بسیار برجسته بوده زغال سنگ است. داده‌های گمرک نشان می‌دهند که چین در ماه آگوست حدود 30 میلیون تن زغال سنگ وارد کرده که بیش از 25 درصد بیشتر از میزان ماه قبل بوده و بیش از 5 درصد از مدت مشابه سال قبل نیز بیشتر بوده است.

البته افزایش واردات زغال سنگ در ماه آگوست بالاترین میزان از ابتدای سال تاکنون به شمار می‌رود. واردات هشت ماهه اول سال 2022 نشان می‌دهد که میزان واردات هنوز 15 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است که نشان دهنده ضعیف بودن اقتصاد در نیمه اول سال 2022 است.

عامل اصلی افزایش واردات زغال سنگ در واقع گرمای شدید هوا و خشکسالی بود. گرمای هوا باعث افزایش تقاضا برای انرژی و خشکسالی نیز باعث افزایش تقاضا برای تولید نیروی برق – آبی شد، به طوری که برق تولید شده از زغال سنگ می‌توانست کمبود برق را جبران کند.

بر اساس داده‌های «ریفینیتیو» میزان واردات آگوست زغال سنگ از طریق دریا حدود 23 میلیون و 270 هزار تن بوده که تقریبا به اندازه ماه جولای یعنی 23 میلیون و 220 هزار تن بوده است. در واقع در دو ماه گذشته چین بیشترین میزان واردات از تاریخ آگوست 2021 تاکنون را ثبت کرده است.

شرکت کپلر همچنین برآورد کرده میزان واردات زغال سنگ چین از طریق دریا حدود 22 میلیون و 690 هزار تن بوده  که کمتراز ماه جولای یعنی 23 میلیون و 950 هزار تن است.

بنابراین کارشناسان برآورد می‌کنند که افزایش میزان واردات زغال سنگ چین نه از طریق بازار دریایی بلکه از جانب همسایه‌های شمالی بوده است. ثبات میزان واردات از طریق دریا نشان می‌دهد چین واردات خود را طی هفته‌های اخیر از روسیه و مغولستان افزایش داده است.

اما دلیل اینکه چین دوباره برای واردات زغال سنگ به سمت روسیه چرخیده احتمالا این است که روسیه تخفیف‌های خوبی را ارائه کرده چرا که روسیه بازار اروپا و ژاپن را از دست داده است. ارائه تخفیف‌های مناسب باعث شده که چین بخشی از واردات خود را از این کشور انجام دهد.

روسیه در ماه می‌تواند فقط 1 میلیون تن از طریق ریل صادر کند و قصد دارد که ظرفیت آن را توسعه ببخشد. اما واردات زغال سنگ چین از روسیه از طریق دریا طی ماه آگوست حدود 5 میلیون تن بوده است که البته از ماه جولای یعنی 6 میلیون و 570 هزار تن کمتر بوده است.

مس

کالای دیگری که چین در ماه آگوست واردات آن را افزایش داده مس است. واردات میزان مس فراوری نشده در ماه آگوست به 498 هزار و 188 تن رسیده که حدود 8.7 درصد بیشتر از ماه جولای بوده است و 28 درصد نیز از آگوست سال بیشتر است.

البته گفته می‌‎شود که افزایش میزان واردات مس ناشی از تقویت تقاضا برای این فلز نیست بلکه به دلیل باز شدن پنجره آربیتراژ بین بورس لندن و شانگهای برای معامله گران است.

میزان ذخایر مس چین نیز در مسیر نزولی بوده به طوری که ذخایر بورس شانگهای در هفته منتهی به 19 آگوست با قرار گرفتن در سطح 31 هزار تن  به کمترین حد از ژانویه سال گذشته رسیده است. افزایش واردات باعث شده که ذخایر در هفته منتهی به دوم سپتامبر به سطح بیش از 37 هزار تن برسد اما این تنها نیمی از میزان ذخایر همین مدت در سال گذشته است.

نفت خام، گاز طبیعی و سنگ‌آهن

درباره سایر کالاها باید گفت میزان واردات نفت خام چین در ماه آگوست نسبت به آگوست سال گذشته حدود 10 درصد کاهش یافته و به 9 میلیون و 400 هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالیست که در ماه جولای چین روزانه 8 میلیون و 790 هزار بشکه وارد کرده است.

همچنین واردات گاز چین نیز چه از طریق خط لوله و چه ال ان جی در ماه آگوست حدود 8 میلیون و 850 هزار تن بوده که حدود 15 درصد کمتر از آگوست سال گذشته است. در هشت ماهه اول سال نیز میزان واردات گاز طبیعی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد کاهش یافته است.

میزان واردات سنگ‌آهن در همین ماه نیز حدود 96 میلیون و 210 هزار تن بوده اما در ماه جولای این رقم 91 میلیون و 240 هزار تن ثبت شده است. این در حالیست که میزان واردات آگوست امسال حدود 1.3 درصد کمتر از آگوست سال گذشته یعنی 97 میلیون و 490 هزار تن بوده است. در بازه زمانی هشت ماهه نیز میزان واردات زغال سنگ حدود 3.1 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها