کد خبر 137458

قیمت جهانی نفت در بازارهای جهانی طی سال‌های اخیر با فراز و نشیب همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازارجهانی نفت خام مدت‌هاست که با نوسانات قیمتی مواجه بوده و قیمت‌ها پس از حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های بعدی آمریکا و متحدانش علیه مسکو، به دلیل نگرانی‌های عرضه، افزایش یافته‌اند .

از طرف دیگر یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت نفت را می‌توان تحولات اخیر در چین دانست. قرنطینه‌های سختگیرانه کووید19 در شانگهای پس از دوماه، پایان یافت که انتظارات برای افزایش تقاضای سوخت را برانگیخت.

از سوی دیگر اوپک پلاس، تصمیم گرفت تولید خود را برای ماه‌های ژوئیه و اوت به میزان 648 هزار بشکه در روز (حدود 50 درصد بیشتر از برنامه قبلی) افزایش دهد.

تحلیلگران معقدند ، اثر افزایش سهمیه اوپک پلاس، کمتر از اثر کمبود نفت روسیه به دلیل تحریم‌های غرب است و همچنین در رفع کمبود فرآورده‌های نفتی تاثیرگذار نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش اخیر خود در بخش مصرف، هشدار داد که تحریم نفت روسیه توسط اروپا ممکن است زمستان آینده این اتحادیه را با بحران کمبود انرژی مواجه سازد.

در بخش عرضه نیز فعالان بازار بر این باورند که چندین کشور ممکن است در افزایش تولید خود با مشکلاتی مواجه شوند.

هربشکه نفت برنت در پایان سال 2020، 51 دلار و 8 سنت بود در انتهای سال 2021 به 78 دلار و 97 سنت رسید و در پایان مردادماه امسال به 96 دلار و 72 سنت رسیده بود.

براساس گزارش بانک جهانی انتظار می‌رود قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی به طور متوسط 100 دلار در هر بشکه باشد و این به معنای افزایش 42 درصدی نسبت به سال گذشته میلادی است ، هم‌چنین این رقم بالاترین رقم از سال 2013 می‌باشد.

براساس اطلاعات بانک جهانی، قیمت نفت خام برنت در سال آینده میلادی به طور متوسط 92 دلار در هر بشکه خواهد بود ، یعنی پایین‌تر از آنچه برای سال جاری انتظار می‌رود ، اما هم‌چنان بالاتر از متوسط 5 ساله 60 دلار در هر بشکه خواهد بود.

ارسال نظر

تازه ها