کد خبر 136763

واحد‌های ذوب آلومینیوم به عنوان مصرف‌ کنندگان بزرگ انرژی برق، در میان کمبود مداوم برق در استان سیچوان و موج گرمای مداوم با فشار زیادی مواجه هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از فلزات‌ آنلاین، در اطلاعیه صادره توسط اداره اقتصاد و فناوری اطلاعات و شرکت برق شبکه دولتی استان سیچوان اشاره شد که با توجه به گرمای طولانی‌‌مدت و در مقیاس گسترده اخیر که مشابه آن در سال‌های گذشته مشاهده نشده است، خشکسالی مداوم منجر به کاهش شدید ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های آبی شده و وضعیت کمبود برق فعلی را تشدید کرده است.

از 15 ماه آگوست 2022، استفاده از برنامه خاموشی متناوب لغو شد و دامنه اجرایی این برنامه در شرکت‌های صنعتی به نفع شهروندان ساکن در 19 شهر استان سیچوان چین به جز شهر پنژیهوا و منطقه لیانگشان گسترش یافت. در این اطلاعیه اشاره شد که تمام مصرف‌کنندگان برق صنعتی شامل شرکت‌های امنیتی کلیدی در لیست سفید به استثنای مصرف الزامی برخی بخش‌های شرکت‌ها که در استفاده از برنامه خاموشی متناوب شبکه برق سیچوان گنجانده شده‌اند، تولید خود را متوقف کنند. این برنامه از ساعت 24 در 15 آگوست 2022 تا ساعت 24 در 20 آگوست 2022 اجرایی شد. با این حال بیشتر شرکت‌ها ممکن است یک هفته یا بیشتر برنامه مربوط به سهمیه‌بندی برق را اجرا کنند.

واحد‌های ذوب آلومینیوم به عنوان مصرف‌ کنندگان بزرگ انرژی برق، در میان کمبود مداوم برق در استان سیچوان و موج گرمای مداوم با فشار زیادی مواجه هستند. واحد‌های ذوب آلومینیوم در استان سیچوان از قبل شروع به کاهش تولید خود مطابق با سیاست سهمیه‌بندی برق محلی کردند و میزان تولید خود را به سرعت به حجم 395 هزار تن رساندند. در همین راستا دیگ برخی از واحد‌های ذوب هنوز هم خاموش است یا با ظرفیت پایین کار می‌کند.

میزان بهره‌برداری جاری واحد‌های ذوب آلومینیوم در استان سیچوان چین مطابق با جدول 1 ارائه شده است.

تاثیر کاهش تولید آلومینیوم در استان سیچوان

بهره‌برداری از ظرفیت آلومینیوم در چین کندتر از حد انتظار افزایش خواهد یافت. همچنین زمان از سرگیری فرایند تولید ممکن است به دلیل رویکردهای مختلف کاهش تولید متفاوت باشد. آخرین دور کاهش تولید در استان سیچوان به روش‌های مختلف انجام شد. اولین مورد برنامه خاموشی اضطراری ناشی از یک اتفاق بود که آسیب شدیدی به سلول‌های الکترولیتی مورد استفاده در واحدهای ذوب وارد کرد. به همین دلیل واحدهای ذوب باید قبل از شروع مجدد تولید، سلول‌های الکترولیتی‌ خود را تعمیر کنند. اگر سلول‌های الکترولیتی آسیب جدی ببینند، فرایند تعمیر به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد.

دومین مورد برنامه خاموشی اضطراری مربوط به خاموش شدن سلول‌های الکترولیتی به روش معمولی است. در حال حاضر، اکثر واحدهای ذوب آلومینیوم در شهر مایشان استان سیچوان این رویکرد را اتخاذ می‌کنند که بر اساس آن، آلومینیوم مذاب در سلول‌های الکترولیتی تخلیه شده و به دنبال آن سلول‌های الکترولیتی به طور منظم خاموش می‌شوند. برای از سرگیری فرایند تولید، این واحدهای ذوب فقط کافی است که سلول‌های الکترولیتی خود را گرم کنند و در این روش روشن کردن سلول‌ها تا شروع فرایند تولید عادی، مدتی طول می‌کشد.

سومین مورد برنامه خاموشی اضطراری مربوط به محدودیت فرایند تولید است که در آن کنترل فرایند تولید با استفاده از کاهش بار مصرفی به جای توقف کامل روند تولید در صنعت آلومینیوم انجام می‌شود. در این فرایند دمای کوره ذوب حفظ می‌شود و در طول روند کاهش بار مصرفی، آلومینیومی تولید نمی‌شود. هنگامی که جریان مصرفی به اندازه مد نظر رسید، فرایند تولید آلومینیوم آغاز می‌شود. این روش کاهش تولید عموما برای تولید روزانه در ساعاتی خارج از ساعات پیک مصرف به‌ کار می‌‌رود.

واحد‌های ذوب آلومینیوم با تنظیم زمان تولید آلومینیوم و بار مصرفی برق در ساعات پیک مصرف، این تاثیرات را به حداقل می‌رسانند اما استفاده از این رویکرد نمی‌تواند برای مدت طولانی در حالت بهره‌برداری کاهش بار مصرفی استفاده شود؛ چراکه مخاطرات ایمنی خاصی را به همراه دارد. در حال حاضر، برخی از واحد‌های ذوب آلومینیوم در شهر گوانگیوان از این روش استفاده می‌کنند. با این حال، هیچ راهی برای تعیین زمان بازگشت منبع انرژی برق به حالت عادی وجود ندارد. اگر روند کاهش بار مصرفی بیشتر از حد انتظار طول بکشد، واحد‌های ذوب باید سلول‌های الکترولیتی خود را خاموش کنند.

احتمال کاهش ظرفیت آلومینیوم در آینده

فارغ از اینکه واحد‌های ذوب در استان سیچوان چه رویکردی برای کاهش تولید خود اتخاذ می‌کنند، موسسه «SMM» پیش‌بینی می‌کند که حداقل دو ماه طول می‌کشد تا ظرفیت عملیاتی به سطح میزان مشاهده شده در پایان ماه ژوئن امسال برسد. با توجه به تعطیلی‌های مداوم واحدهای ذوب آلومینیوم و عدم اطمینان در مورد زمان از سرگیری تولید نرمال آن‌ها، بهبود میزان تولید آلومینیوم در استان سیچوان ممکن است بیش از حد انتظار طول بکشد. بر همین اساس، موسسه «SMM» یک بار دیگر پیش‌بینی خود را برای ظرفیت آلومینیوم عملیاتی آینده اصلاح کرد. در حال حاضر موسسه «SMM» تخمین می‌زند که ظرفیت آلومینیوم عملیاتی تولید چین در پایان ماه آگوست 270 هزار تن نسبت به مدت مشابه ماه گذشته کاهش یابد و به 41.13 میلیون تن برسد و تولید آلومینیوم داخلی چین نیز در این ماه به حدود 3.47 میلیون تن کاهش یابد. با توجه به ازسرگیری روند تولید در آینده در استان‌های گانسو و گوانگشی و همچنین افزایش ظرفیت جدید در استان گانسو و منطقه مغولستان داخلی چین، ظرفیت فعال برای تولی آلومینیوم در چین ممکن است تا پایان سال جاری به 42 میلیون تن برسد.

تاثیر تدریجی بر قیمت آلومینیوم

موسسه «SMM» دلایل اصلی عدم ثبات اخیر در قیمت آلومینیوم را به شرح زیر بیان می‌کند:

به عنوان دلیل اول، آخرین داده‌های دریافتی نشان می‌دهد ارزش افزوده صنعتی و کل صنعت خرده‌فروشی کالاهای مصرفی چین در ماه جولای نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است و سرمایه‌گذاری در توسعه املاک و مستغلات ملی از ماه ژانویه تا ماه جولای امسال، 6.4 درصد کاهش داشته که باعث بروز رفتارهای مرتبط با شرایط احساسی نابسامان در سطح کلان شده است.

به عنوان دلیل دوم می‌توان بیان کرد که مصرف صنایع پایین‌دست آلومینیوم چین هنوز به فصل پیک خرید نرسیده است. به‌ علاوه تقاضای نهایی، که املاک و مستغلات در صدر آن‌ها قرار داشت، همچنان کند پیش می‌رود. همچنین موجودی شمش آلومینیوم تولید چین همچنان در حال رشد است.

دلیل سوم این است که واحد‌های ذوب آلومینیوم در استان سیچوان عمدتا مذاب آلومینیوم را به شرکت‌های صنایع پایین‌دستی در مناطق محلی عرضه می‌کنند. کاهش تولید واحد‌های ذوب در استان سیچوان با کاهش تولید شرکت‌های صنایع پایین‌دستی همراه است و بر همین اساس تعادل عرضه و تقاضا در کوتاه‌مدت به ندرت تحت تاثیر قرار گرفته است.

هنگامی که مشکل قطعی برق در آینده کاهش یابد، شرکت‌های صنایع پایین‌دستی می‌توانند به سرعت روند تولید را از سر بگیرند و این در حالی است که واحد‌های ذوب در حال حاضر، توانایی همراهی و حفظ این روند را ندارند. در نهایت با ادامه این روند ممکن است در آینده استان سیچوان چین با شکاف عرضه مواجه شود.

ارسال نظر

تازه ها