کد خبر 135432

بر اساس یک نظرسنجی انجام‌شده، افزایش قیمت حامل‌های انرژی موجب بالا رفتن کسری حساب جاری ترکیه شده و پیش‌بینی می‌شود که این کشور در ماه ژوئن با کسری حساب جاری 3.4 میلیارد دلاری مواجه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، بر اساس ارزیابی کارشناسان، ترکیه در ماه ژوئن با کسری حساب جاری 3.4 میلیارد دلاری مواجه بوده و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به 40 میلیارد دلار افزایش یابد.

کسری تراز تجاری ترکیه که بخش قابل توجهی از کسری حساب جاری این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رقم زده، در ماه ژوئن 184.5 درصد رشد کرده و به 8.17 میلیارد دلار رسیده است. دلیل این افزایش سنگین بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی بوده است.

در نظرسنجی رویترز از 11 کارشناس اقتصادی، آنها رقم 3.4 میلیارد دلاری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای کسری حساب تجاری این کشور در ماه ژوئن پیش‌بینی کرده‌اند.

این کارشناسان به خاطر بالا رفتن قیمت نفت و گاز پیش‌بینی خود نسبت به کسری تراز تجاری ترکیه برای سال 2022 را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده‌اند.

بر اساس طرح اقتصادی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اشتغال صادرات و رشد اقتصادی در سایه پایین آوردن نرخ بهره در اولویت قرار گرفته و بانک مرکزی این کشور از ماه سپتامبر تاکنون نرخ بهره را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 5 درصد کاهش داده است که باعث شکل‌گیری بحران ارزی در این کشور شده و نرخ لیر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 44 درصد در برابر دلار پایین آورده است.

دولت ترکیه ادعا کرده در ادامه این طرح شاهد مثبت شدن کسری حساب جاری این کشور خواهیم بود.

ارسال نظر

تازه ها