کد خبر 135222

قطر در حال همکاری با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است تا برق بیشتری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای عراق فراهم کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از دوحه نیوز، قطر در حال همکاری با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است تا برق بیشتری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای عراق فراهم کند.

بر همین اساس صندوق توسعه قطر طی توافقی با شورای همکاری خلیج فارس، قرار است شبکه برق متصل شده بین کشورهای این شورا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به جنوب عراق بکشاند. این مسئله از یک سو با هدف تامین بخشی از تقاضای برق در عراق انجام می‌شود و از سوی دیگر می‌تواند عملکرد و قابلیت اطمینان شبکه توزیع برق در جنوب عراق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهبود بخشد.

در قالب این توافق قرار است یک ایستگاه 400 کیلوولتی در منطقه وفره کویت ایجاد شود و این ایستگاه شبکه توزیع برق جنوب عراق در فاو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شبکه توزیع نیروی شورای همکاری خلیج فارس متصل کند.

خلیفه بن جاسم الکواری، مدیرعامل صندوق توسعه قطر در این باره می‌گوید: این اقدام نقش مهمی در توسعه اقتصادی و زیرساختی عراق خواهد داشت.

توافق اتصال شبکه برق کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به شبکه توزیع برق در عراق یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که شورای همکاری خلیج فارس در دستورکار قرار داده و گفته می‌شود عملیات اجرایی آن طی ماه جاری آغاز شده و در تابستان سال 2024 به پایان خواهد رسید.

ارسال نظر

تازه ها