کد خبر 135219

با تصمیم بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره این کشور 50 واحد افزایش یافته و به 1.85 درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک مرکزی استرالیا(RBA) نرخ بهره را برای چهارمین ماه متوالی افزایش داد و نرخ نقدی را 50 واحد پایه افزایش داد که سریع‌ترین اقدام خود در 30 سال اخیر برای فرونشاندن تورم است.

RBA پس از جلسه هیئت مدیره ماهانه خود در روز سه شنبه تصمیم گرفت نرخ نقدی را به 1.85٪ افزایش دهد. این افزایش بالاترین میزان از سال 1994 تاکنون است.

 رئیس بانک مرکزی، فیلیپ لو، گفت که اقتصاد استرالیا در سال جاری و در سال‌های آینده بسیار کمتر از آنچه RBA در بیانیه ماه مه خود در مورد سیاست‌های پولی پیش‌بینی کرده بود، رشد خواهد کرد.

قیمت‌های مصرف‌کننده این کشور در سه ماهه ژوئن با سریع‌ترین سرعت سالانه از زمان وضع مالیات بر کالاها و خدمات در آغاز قرن افزایش یافت.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین، جیم چالمرز، خزانه دار، هفته گذشته گفت که پیش بینی می شود تورم قیمت مصرف کننده تا دسامبر امسال به 7.75 درصد برسد.

خزانه دار پیش بینی کرد که تورم تا سال منتهی به ژوئن 2024 به محدوده هدف RBA یعنی 2 تا 3 درصد کاهش نخواهد یافت.

لو گفت: "افزایش نرخ بهره امروز گامی بیشتر در عادی سازی شرایط پولی در استرالیا است." افزایش نرخ بهره طی ماه‌های اخیر برای بازگرداندن تورم به هدف [۲ تا ۳ درصد] و ایجاد تعادل پایدارتر تقاضا و عرضه در اقتصاد استرالیا ضروری بوده است.»

لو گفت: «بازار کار نسبت به سال‌های متمادی فشرده‌تر است. نرخ بیکاری در ماه ژوئن بیشتر کاهش یافت و به 3.5 درصد رسید که پایین‌ترین نرخ در 50 سال اخیر است.

با کاهش رشد اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری پیش بینی می شود. پیش بینی مرکزی بانک این است که نرخ بیکاری در پایان سال 2024 حدود 4 درصد باشد.

ارسال نظر

تازه ها