کد خبر 135203

چین در واکنش سفر نانسی پلوسی به تایوان واردات مواد غذایی از این کشور را متوقف کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شورای کشاورزی تایوان امروز اعلام کرد، چین به طور موقت واردات محصولات غذایی از چند شرکت تایوانی را متوقف کرده است.

به نوشته این گزارش، برخی این اقدام را در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان عنوان می کنند.

شورای کشاورزی تایوان در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، روز دوشنبه از تعلیق واردات مطلع شده و اکنون در حال بررسی این موضوع است که چه تعداد شرکت ها با این تعلیق مواجه شده اند.

در حال حاضر، شرکت هایی که در فهرست تعلیق واردات قرار دارند، شامل تولید کنندگان برگ چای، میوه های خشک، عسل، دانه های کاکائو و سبزیجات هستند؛ همچنین صید از حدود 700 کشتی ماهیگیری نیز در این فهرست قرار دارد.

به نظر می رسد، دلیل رسمی این ممنوعیت به پایبندی شرکت ها تایوانی به قوانین جدید گمرک چین که از آوریل سال گذشته اعلام شد، باز می گردد.

با این حال، آمارهای اداره کل گمرک چین نشان می دهد، چندین شرکت تایوانی که وضعیت ثبت آنها به روز است، نیز تحت تأثیر این ممنوعیت قرار گرفته اند.

گمرک چین در وب سایت خود، 107 برند ثبت شده تایوانی را در دسته «کراکر (نوعی شیرینی)، شیرینی و نودل» قرار داده است که 35 شرکت از این تعداد، با وجود ثبت به روزرسانی شده، برچسب «واردات به طور موقت تعلیق شده اند» دارند.

اما در تایوان، این تصمیم چین برای توقف واردات محصولات غذایی، از سوی برخی، نوعی انتقام از سوی پکن برای سفر روز سه شنبه پلوسی تلقی می شود.

پس از این خبر احتمال این سفر منتشر شد، پکن نسبت به انجام «اقدامات قهرآمیز» هشدار داد. رسانه‌ های تایوان روز گذشته (دوشنبه) گزارش دادند، پلوسی امروز بعد از ظهر با وجود هشدارهای چین وارد تایوان می ‌شود و احتمالا یک روز را نیز در این شهر می‌ گذراند.
به دنبال انتشار این خبر، منابع خبری از پرواز ۱۸ فروند هواپیمای نظامی چین به منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر دادند.
در صورت حضور پلوسی در تایوان، این اولین توقف یک رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۲۵ سال گذشته در این جزیره است و این سفر در زمانی انجام می ‌شود که روابط واشنگتن و پکن در سطح پایینی قرار دارد.
چین پیش از این نیز در ماه ژوئن واردات آناناس، انواع سیب را به علت باقیمانده‌های شیمیایی اضافی و آفات محصولات کشاورزی به حالت تعلیق درآورده بود./فارس

ارسال نظر

تازه ها