کد خبر 135064

شرکت‌های نفتی شورون و اکسون موبیل آمریکا به دلیل افزایش شدید قیمت‌ها درپی جنگ در شرق اروپا و تحریم‌های غرب علیه روسیه که یک صادرکننده بزرگ جهانی محسوب می‌شود، ده‌ها میلیارد دلار به دست آورده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، شرکت‌های نفتی شورون و اکسون موبیل آمریکا به دلیل افزایش شدید قیمت‌ها در پی جنگ در شرق اروپا و تحریم‌های غرب علیه روسیه که یک صادرکننده بزرگ جهانی محسوب می‌شود، سودهای بی‌سابقه‌ای را گزارش کرده‌اند و ده‌ها میلیارد دلار به دست آورده‌اند.

این غول‌های نفتی با انتشار گزارش‌های درآمد سه‌ماهه خود در روز جمعه، هر دو پیشتاز بودند و این صنعت شاهد افزایش 273 درصدی سود اکسون در مقایسه با سه ماهه دوم سال 2021 و 247 درصدی برای شورون بود.

اکسون 17.6 میلیارد دلار سود گزارش کرد که تقریباً دو برابر سود این شرکت در سه ماهه اول سال 2022 محسوب می‌شود، در حالی که شورون این رقم را 11.4 میلیارد دلار اعلام کرد که 74 درصد نسبت به سه ماهه اول جهش داشت.

رقم درآمد خالص اکسون در سه ماهه دوم به این معنی است که در هر ثانیه از این دوره 92 روزه، این شرکت 2245 دلار درآمد داشته است، و صدها هزار دلار در مدت زمانی که برای پر کردن باک بنزین یک خودرو در جایگاه لازم است، این شرکت درآمد کسب کرده است.

بر اساس این گزارش، شرکت شورون نیز در طول دوره سه ماهه مشابه 1462 دلار در هر ثانیه درآمد داشته است.

گزارش‌های خوش‌بینانه درباره سود، افزایش قابل‌توجهی به قیمت سهام هر دو شرکت داد، به طوری که شورون شاهد 8 درصد افزایش قیمت سهام و اکسون 4 درصد در معاملات انجام شده در صبح روز جمعه بودند.

بنا بر گزارش شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی CNBC، این رکورد سود در بحبوحه افزایش قیمت نفت و گاز به دست آمده است، به طوری که قیمت گاز طبیعی از تابستان گذشته تقریباً سه برابر شده است.

اگرچه قیمت بنزین در ایالات متحده از بالاترین رقم خود در تاریخ یعنی 5 دلار در هر گالن که در ماه ژوئن ثبت شد، اکنون کمی افت کرده است اما هنوز بسیار بالاتر از سطح سه ماهه دوم سال 2021 که میانگین آن به بیش از 3 دلار در هر گالن می‌رسید، مانده است.

علت افزایش قیمت‌ها را می‌توان تا حدی با تحریم‌های ایالات متحده و حتی تحریم کامل انرژی روسیه که مدت‌هاست سهم بزرگی از واردات چندین کشور اروپایی را بر عهده داشته است، توضیح داد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها