کد خبر 135045

فعالیت کارخانجات چین به طرز غیرمنتظره‌ای در ماه جولای به دلیل قرنطینه ناشی از شیوع کووید 19 در این کشور کاهش یافت و به زیر سطح 50 واحد رفت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فعالیت کارخانجات چین به طرز غیرمنتظره‌ای در ماه جولای به دلیل قرنطینه ناشی از شیوع کووید 19 در این کشور کاهش یافت و به زیر سطح 50 واحد رفت.

بر اساس گزارش مرکز ملی آمار چین شاخص رسمی خرید مدیران بخش تولید چین در ماه جولای به 49 واحد کاهش یافت و این در حالیست که در ماه قبلی این مقدار 50.2 بود. تحلیل‌گران و کارشناسان در نظرسنجی رویترز برآورد افزایش این شاخص به سطح 50.4 را داشتند.

متخصص ارشد آمار مرکز ملی آمار چین بر این عقیده است سطح رونق اقتصادی در چین کاهش یافته  و پایه و اساس ریکاوری اقتصادی نیاز به تقویت و پایداری بیشتری دارد. وی همچنین در سخنانش ادامه دارد که بخش نفت، زغال‌سنگ و کارخانجات ذوب فلزات از جمله دلایل اصلی کاهش فعالیت کارخانجات تولیدی در کشور به شمار می‌روند.

این میزان شاخص فعالیت صنعتی کمترین حد طی سه ماه اخیر به شمار می‌رود و این در شرایطی است که تمامی زیربخش‌های این شاخص از جمله میزان تولید، سفارش‌‌های جدید  و میزان اشتغال همگی کاهش یافته‌اند.

تولیدکنندگان چینی همچنان در حال مبارزه با قیمت بالای مواد اولیه خام تولید هستند و این امر حاشیه سود آنها را به شدت کاهش داده آن هم در شرایطی که چشم‌انداز رشد صادرات به دلیل رکود اقتصادی بسیار تیره و تار است. «بروس پَنگ» اقتصاددان ارشد شرکت بزرگ املاک «جی ال ال» در یک یادداشتی تحقیقی نوشت »ضعف تقاضا ریکاوری را با محدودیت مواجه کرده است. میزان رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال ممکن است با چالش‌های بسیار بزرگتری نسبت به آنچه که انتظار می‌رود مواجه باشد چرا که اکنون ریکاوری اقتصادی بسیار کند و شکننده است».

همچنین شاخص رسمی خرید مدیران بخش خدمات چین از 54.7 در ماه ژوئن به 53.8 در ماه جولای رسیده و شاخص ترکیبی که شامل هم بخش خدمات و هم تولید است از 54.1 در ماه ژوئن به 52.5 در ماه جولای رسید.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها