کد خبر 134674

فدرال رزرو آمریکا قرار است در جلسه روز چهارشنبه 27 جولای نرخ جدید بهره را اعلام کند و این در حالیست که برآوردها حکایت از افزایش 0/75 درصدی این نرخ دارد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، تمامی سرمایه‌گذاران بازارهای مالی دنیا منتظر خروجی جلسه روز چهارشنبه 27 جولای فدرال رزرو آمریکا هستند.

در حال حاضر نرخ بهره کوتاه‌مدت آمریکا 1.75 درصد است و سرمایه‌گذاران و کارشناسان برآورد کرده‌اند که در جلسه جدید فدرال رزرو احتمالا نرخ بهره را 0/75 درصد افزایش خواهد داد و به 2.5 درصد خواهد رساند.

بررسی تاریخی نرخ بهره در آمریکا نشان می‌دهد که در سال 2019 و قبل از شیوع کرونا نیز نرخ بهره آمریکا در سطح 2.5 درصد قرار داشت. پیش از آن بعد از عبور از بحران مالی سال‌های 2008 و 2009 ژانت یلن و بعدا ژروم پاول اقدام به افزایش نرخ بهره کردند تا جایی که در سال 2019 این نرخ به سطح 2.5 درصد رسید. با شیوع ویروس کرونا فدرال رزرو دوباره طی اقدامی ضربتی نرخ بهره را به صفر رساند.

بیشترین رکورد نرخ بهره آمریکا مربوط به سال 1980 بود که این نرخ به سطح 20 درصد رسید. همچنین در سال‌ 2001 نیز نرخ بهره آمریکا به بالای سطح 6 درصدی رسید و از آن زمان تاکنون اقتصاد آمریکا چنین نرخ بهره‌ای را تجربه نکرده است.

هدف فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره کنترل تورم افسارگسیخته در کشور است به طوری که برخی از سرمایه‌گذاران و کارشناسان ایجاد رکود اقتصادی در نتیجه این افزایش را اجتناب‌ناپذیر می‌دانند. اما مقامات فدرال رزرو اعلام کرده که آنها به هر قیمتی که شده می‌خواهند نرخ تورم را کنترل کنند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها