کد خبر 134190

قیمت مس در معاملات روز جمعه با وجود هراس از رکود اقتصاد جهانی و نیز افزایش نرخ بهره توسط تعدادی از بانک‌های مرکزی دنیا طی یک هفته گذشته افزایش یافت.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس در معاملات روز جمعه با وجود نگرانی از رکود اقتصاد جهانی افزایش یافت.

بانک‌های مرکزی دنیا برای کنترل تورم مسیر افزایش نرخ بهره را در پیش گرفته‌اند و طی هفته‌ای که گذشت بانک‌های کانادا، نیوزیلند، شیلی، کره جنوبی و فیلیپین نرخ بهره کوتاه‌مدت خود را افزایش دادند.

هراس از رکود اقتصاد جهانی با انتشار داده‌های چین بیشتر شد چرا که رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال نسبت به مدت مسابه سال قبل تنها 0/4 درصد افزایش یافت که به غیر از سال 2020 به دلیل شیوع کرونا بدترین میزان رشد اقتصادی از سال 1992 به شمار می‌رود.

با این حال قیمت مس در معاملات روز جمعه اندکی ریکاوری شد و قیت هر تن آن در بورس کامکس با 1.9 درصد افزایش به 7210 دلار رسید.

«مایکل ویدمر» استراتژیست «بانک آو آمریکا» در یک گفتگوی تلفنی اعلام کرد که هر ناحیه‌ای دارای پویایی‌های خاص خود است اما در حال حاضر هیچ کدام نشانه‌ای از روند صعودی از خود نشان نمی‌دهند.

همچنین شرکت معدنی – فلزی «ریوتینتو» نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی هشدار داد و نوشت وضعیت اقتصاد چین به طور قابل توجهی روی بازارها تاثیرگذار است. این شرکت همچنین اعلام کرد فشار روی زنجیره عرضه محصولات باید به شکل بااهمیتی قبل از اینکه فشار تورمی کاهش پیدا کند، باید کاسته شود.

گلدمن ساکس این هفته برآورد کرد که قیمت هر تن مس در سه ماهه بعدی سال به 6700 دلار خواهد رسید، یعنی حدود 22 درصد کمتراز برآورد قبلی. مسئله چین، نرخ بهره، هراس از رکود جهانی و زنجیره عرضه همچنان مسائل مهمی خواهند بود و روی بازارها اثرگذار هستند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها