کد خبر 134091

وزیر خزانه داری آمریکا

جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور به شکل غیرقابل قبولی بالا است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزیر خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی  درباره افزایش ۱.۳ درصدی قیمت کالاها در ماه ژوئن در آمریکا که تورم مجموع ۱۲ ماه گذشته را به ۹.۱ درصد رسانده است، مدعی شد که کاهش تورم اولویت اصلی اقتصادی دولت جوبایدن است.

یلن با اشاره به افزایش قیمت‌ها در حوزه‌هایی مانند انرژی گفت: داده‌های منتشر شده در روز گذشته نشان داد که تقریباً نیمی از افزایش تورم ناشی از قیمت‌های بالاتر انرژی است.

یلن مدعی شد: باید به تاثیرات جنگ ولادیمیر پوتین در اوکراین توجه داشته باشیم. تاثیر این جنگ در کشورهایی که قبلا با آسیب‌پذیری‌های شدید روبرو بودند، نمایان شده است.

وزیرخزانه داری آمریکا ادامه داد که ما به ویژه در زمینه قیمت انرژی به دنبال استفاده از ذخایر راهبردی هستیم.

 یلن همچنین گفت: ما به دنبال ایجاد سقف قیمت برای نفت روسیه هستیم تا از افزایش احتمالی قیمت نفت در آینده جلوگیری کنیم.

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که ارقام تورم در ماه ژوئن «به‌ شکل غیرقابل قبولی بالا» است، اما با توجه به کاهش اخیر قیمت بنزین، این ارقام قدیمی هستند.

بایدن گفت: انرژی به تنهایی نزدیک به نیمی از افزایش ماهانه تورم را به خود اختصاص می دهد.

وی مدعی شد: داده‌های جدید تاثیر کاهش حدود ۳۰ روز قیمت بنزین را که از اواسط ژوئن تا کنون ادامه داشته و حدود ۴۰ سنت از قیمت بنزین کاهش یافته است، منعکس نمی‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، تورم در آمریکا در طول یک سال گذشته به ۹.۱ درصد رسیده که در ۴ دهه گذشته بی‌سابقه به حساب می‌آید.

بر اساس نظر سنجی وال استریت ژورنال از اقتصاددان‌های آمریکایی، انتظار می‌رود شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه ژوئن نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۸.۸ درصد افزایش یابد درحالیکه این میزان بالاتر از نرخ سالیانه در ماه مه بود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها