کد خبر 134015

ارزش یورو در بورس مسکو نسبت به دلار آمریکا کاهش یافت چرا که نگرانی‌ها درباره رکود اقتصادی اتحادیه اروپا به علت بحران انرژی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ارزش یورو در بورس مسکو نسبت به دلار آمریکا کاهش یافت چرا که نگرانی‌ها درباره رکود اقتصادی اتحادیه اروپا به علت بحران انرژی افزایش یافته است.

به نقل از راشاتودی، بر اساس این گزارش، نرخ دلار در ساعت ۱۰:۵۶ به وقت گرینویچ به ۵۸.۷۰ روبل رسید در حالی که یورو به ۵۸.۵۲ روبل کاهش یافت.

در مبادلات بین المللی نیز نرخ یورو به دلار نزدیک شد. در معاملات پرتلاطم فارکس، واحد پول اروپا تنها به ۱.۰۰۰۱ دلار کاهش یافت که پایین‌ترین سطح آن در ۲۰ سال گذشته محسوب می‌شود.

یورو در سال جاری میلادی تا کنون ۱۲ درصد در برابر دلار کاهش یافته است، زیرا افزایش قیمت انرژی با توجه به جنگ اوکراین و تحریم ها علیه روسیه که تامین کننده اصلی انرژی این قاره است، به اقتصادهای اروپایی آسیب رسانده است.

یگور ژیلنیکوف، تحلیلگر ارشد بخش تحلیل اقتصادی و صنعتی پرومسویازبانک، در این باره گفت: برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته، برابری بین یورو و دلار شکل گرفت، زیرا واحد پول ایالات متحده همچنان در انتظار سیاست های پولی فشرده فدرال رزرو افزایش می یابد.

وی توضیح داد: ما معتقدیم که تا نشست بانک مرکزی اروپا (در ۲۱ ژوئیه) ممکن است این تغییرات ادامه یابد و دلار از ارز اروپایی گران‌تر هم بشود.

نگرانی فزاینده در مورد عرضه گاز روسیه بر فشارها بر این ارز واحد افزوده است. روز دوشنبه، شرکت گازپروم جریان خط لوله نورد استریم ۱ را به علت تعمیر و نگهداری سالانه متوقف کرد.

به گفته این اپراتور، تعمیرات که تا ۲۱ ژوئیه ادامه خواهد داشت، قبلاً برنامه ریزی و درباره آن با همه شرکا توافق شده بود.

فیونا سینکوتا، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی در سیتی ایندکس، به گاردین گفت: ترس‌ها مبنی بر اینکه روسیه ممکن است ظرف ۱۰ روز پس از اتمام کار، عرضه گاز (به اروپا) را دوباره فعال نکند، افزایش یافته است. وی هشدار داد: این اقدام می تواند باعث رکود اقتصادی در اروپا شود.

ارسال نظر

تازه ها