کد خبر 133569

رشد احتمال رکود اقتصادی در جهان و همچنین شروع فرآیند تست‌گیری انبوه در چین برای مدت سه روز و نگرانی سرمایه‌گذاران از قرنطینه سراسری دوباره شانگهای باعث سقوط 10 درصدی قیمت نفت در معاملات سه‌شنبه شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه در نتیجه افزایش احتمال رکود اقتصادی در جهان و همچنین آغاز دوباره محدودیت‌های کرونایی در چین 9 درصد سقوط کرد. این سقوط بزرگترین  سقوط روزانه نفت از ماه مارس تاکنون محسوب می‌شود.

قیمت هر بشکه نفت برنت با کاهش 9.5 درصدی معادل بیش از 10 دلار به 104 دلار رسید و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز با کاهش شدید 8.2 درصدی معادل حدود 9 دلار به زیر 100 دلار رسید و اکنون هر بشکه نفت آمریکا 99 دلار معامله می‌شود.

این میزان افت بزرگترین افت روزانه هر دو نوع نفت از 9 مارس تاکنون محسوب می‌شود و در نتیجه این رویداد ارزش سهام شرکت‌های نفت و گاز در بورس‌های جهانی با سقوط مواجه شد.

از منظر کارشناسان و تحلیل‌گران این سقوط فقط یک دلیل موجه می‌تواند داشته باشد و آن هم چشم‌‍انداز رکود اقتصادی است. از طرف دیگر آزمایش انبوه کووید 9 در شهر شانگهای چین سرمایه‌گذاران را نسبت به قرنطینه سراسری این شهر نگران کرده است.

مقامات شانگهای چین اعلام کردند که به مدت سه روز فرآیند تست‌گری گسترده را برای 25 میلیون نفر ساکن این شهر آغاز خواهد کرد.

شاخص داوجونز آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه 1 درصد کاهش یافت و شاخص اس اند پی نیز افت کمتر از یک درصد را ثبت کرد. همچنین قیمت گاز طبیعی در آمریکا با کاهش 4.7 درصدی روبرو شد و قیمت بنزین تحویلی در نیویورک هاربور نیز 10.5 درصد کاهش یافت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها