کد خبر 133566

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال پس‌از سقوط 9.5 درصدی در روز گذشته، امروز 77 سنت معادل 0.75 درصد افزایش‌یافته و به 103 دلار و 54 سنت رسیده‌است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت پس‌از سقوط ناگهانی در روز سه‌شنبه امروز کمی بالا رفته است. سرمایه‌گذاران با وجود نگرانی در مورد رکود اقتصادی، دوباره تمرکز خود را بر کمبود عرضه گذاشته‌اند‌.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال پس‌از سقوط 9.5 درصدی در روز گذشته، امروز 77 سنت معادل 0.75 درصد افزایش‌یافته و به 103 دلار و 54 سنت رسیده‌است. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم برای اولین‌بار از اواخر آوریل به زیر 100 دلار سقوط کرده و 99 دلار و 73 سنت معامله می‌شود.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در روز سه‌شنبه با تاکید بر این‌که صنعت نفت سال‌هاست با کمبود سرمایه‌گذاری مواجه است گفت کمبود عرضه نفت را می‌توان با عرضه نفت ایران و ونزوئلا جبران کرد.

دمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه هم هشدار داده پیشنهاد ژاپن برای تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه و پایین آوردن آن تا نصف سطح قیمت فعلی باعث کمبود بیشتر نفت در بازار شده و قیمت آن را به 300 تا 400 دلار در هر بشکه می‌رساند.

از طرف دیگر، دولت نروژ در روز سه‌شنبه برای پایان دادن به اعتصاب در بخش نفت که تولید نفت و گاز این کشور را پائین آورده بود مداخله کرد و به این بن‌بست که می‌توانست بحران انرژی در اروپا را تشدید کند پایان داد.

لابی کارفرمایان صنعت نفت و گاز نروژ اعلام کرد این اعتصاب تا روز شنبه 1117000 بشکه از صادرات معادل‌های نفتی را کم می‌کرد که معادل 56 درصد از صادرات روزانه گاز می‌شود. 341000 بشکه از تولید نفت این کشور هم کم می‌شد.
نگرانی در مورد رکود اقتصادی هنوز هم بازار را فراگرفته‌است. پیش‌بینی می‌شود بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی کوچک‌شده باشد. این دومین فصل پیاپی رکود اقتصاد در آمریکا خواهد بود.

ارسال نظر

تازه ها