کد خبر 133299

500 ثروتمند برتر دنیا 1.4 تریلیون دلار در نیمه اول سال جاری میلادی از دست داده‌اند که شدیدترین کاهش شش‌ماهه برای طبقه میلیاردر دنیا بوده‌است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از بلومبرگ، 62 میلیارد دلار از ثروت ایلان ماسک کم شده و ثروت جف بزوس هم 63 میلیارد دلار کاهش‌یافته است. ثروت خالص مارک زاکربرگ تا کمتر از نصف پایین آمده‌است.
500 ثروتمند برتر دنیا 1.4 تریلیون دلار در نیمه اول سال جاری میلادی از دست داده‌اند که شدیدترین کاهش شش‌ماهه برای طبقه میلیاردر دنیا بوده‌است.
این در حالی است که ثروت این افراد طی دو سال گذشته به‌خاطر محرک‌های اقتصادی بی‌سابقه دولت‌ها در بحبوحه همه‌گیری کرونا به‌شدت افزایش‌یافته بود. ارزش همه‌چیز از شرکت‌های فناوری تا ارزهای مجازی در این دوره بالا رفت.
در شرایطی که سیاست‌گذاران نرخ بهره را برای مقابله با افزایش تورم بالا برده‌اند، بسیاری از سهام‌های گران‌قیمت و میلیاردرهای مالک آنها درحال‌سقوط هستند. شرکت تسلا بدترین عملکرد سه‌ماهه را در بهار سال جاری تجربه کرد و سهام آمازون بیشترین کاهش را از زمان ترکیدن حباب دات‌کام داشت.

اما با وجود همه این اتفاقات، تغییر چندانی در بهبود نابرابری ثروت صورت نگرفته‌است. شرکت تستلا هنوز با 208.50 میلیارد دلار بیشترین ثروت دنیا را دارد و مالک آمازون با 129.6 میلیارد دلار ثروت خالص، دومین ثروتمند بزرگ دنیاست.
طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، برنارد آرنالت، ثروتمندترین مرد فرانسه با 128.7 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفته و پس‌از او بیل گیتس با 114.8 میلیارد دلار قرار دارد.اینها تنها ثروتمندانی هستند که بیش‌از 100 میلیارد دلارسرمایه دارند. در ابتدای سال جاری میلادی، 10 ثروتمند دیگر بیش‌از 100 میلیارد دلار ثروت داشتند که از آن جمله می‌توان به زاکربرگ اشاره کرد. وی در حال حاضر با 60 میلیارد دلار هفدهمین ثروتمند دنیاست.

ارسال نظر

تازه ها