کد خبر 133294

وزیر مالیه شیلی لایحه جدید مالیات بر شرکت‌های تولیدکننده مس را اعلام کرد که بر اساس آن حقوق دولتی شرکت‌ها بر اساس میزان تولید سالانه بین 1 تا 4 درصد و مالیات بر سود شرکت‌ها در صورت افزایش قیمت مس نیز بین 2 تا 32 درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، وزیر مالیه شیلی، »ماریو مارسل» روز جمعه لایحه جدید مالیات را اعلام کرد که بر اساس آن حقوق دولتی شرکت‌های تولیدکننده مس که بیش از 50 هزار تن در سال تولید دارند افزایش خواهد یافت و شرکت‌های با درآمد بالا نیز با افزایش مالیات روبرو خواهند شد.

شیلی در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده مس جهان و میزبان شرکت‌های بزرگی مانند کودلکو، BHP، آنگلو آمریکن، گلنکور و آنتوفاگاستاست.

مارسل در کنفرانس خبری خود گفت: این لایحه جدید به معنای افزایش درآمدهای دولت از ناحیه حقوق دولتی و نیز افزایش مشارکت دولت در درآمدهای بخش معدن است. وی البته اطمینان داده که بخش معدن برای تشویق سرمایه‌گذاری‌های جدید به اندازه کافی درآمد بالا دارد.

طبق صحبت‌هایی که در کنفرانس خبری وزارت خزانه‌داری کشور شیلی بیان شد، لایحه جدید مالیات دو قسمت دارد. اول اینکه حقوق دولتی شرکت‌هایی که بین 50 هزار تا 200 هزار تن در سال تولید دارند بین 1 تا 2 درصد و شرکت‌هایی که بالاتر از 200 هزار تن در سال تولید دارند نیز بین 1 تا 4 درصد افزایش خواهد یافت.

قسمت دوم لایحه مربوط به افزایش قیمت مس خواهد بود، بدین معنی که اگر قیمت مس بین 2 دلار 5 تا دلار در هر پوند قرار بگیرد مالیات شرکت‌ها بین 2 تا 32 درصد افزایش خواهد یافت. در این لایحه شرکت‌های کوچک همچنان بر اساس سیستم کنونی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

هدف از این لایحه افزایش 4.1 دصدی تولید ناخالص داخلی در یک بازه زمانی 4 ساله است که حدود 0.7 درصد آن ناشی از صندوق بازنشستگی خواهد بود.

لایحه جدید مالیات دولت همچنین ثروتمندان حقیقی را نیز هدف قرار خواهد داد و مالیات بر ثروت را برای آنها وضع کرده است. بدین ترتیب کسانی که بالای 5 میلیون دلار دارایی دارند مشمول پرداخت مالیات خواهند شد. وزیر مالیه همچنین در سخنان خود اعلام کرد که نسبت 20.7 درصدی مالیات بر تولید ناخالص داخلی پایین‌تر از میانگین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه با میانگین 34.7 درصد است.

ماریو مارسل همچنین در ادامه صحبت‌های خود گفت به لحاظ تاریخی تنها تعداد کمی از کشورها هستند که با مالیات بسیار پایین توانستند رونق ایجاد کنند و اینکه حدود 97 درصد مردم از این لایحه جدید مالیات هیچ آسیبی نخواهند دید.

انتهای خبر  

 

ارسال نظر

تازه ها