کد خبر 133164

آمارها نشان می‌دهد که سقوط یک ماه اخیر فلزات اساسی بدترین سه ماهه آنها را بعد از بحران مالی سال 2008 رقم زده به طوری که قیمت مس در ماه ژوئن 11 درصد افت کرده که بزرگترین کاهش قیمتی ماهانه در سه دهه اخیر بوده است.

به گزارش یخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، فلزات صنعتی در حال حاضر در بدترین سه‌ماهه‌ی خود بعد از بحران  2008 قرار دارند و اکنون نگرانی از رکود باعث ایجاد یک مسیر ادامه‌دار نزولی برای فلزات شده است. مس که یکی از حیاتی‌ترین فلزات صنعتی است نسبت به چهار ماه پیش خود به درون یک بازار خرسی کمانه کرده و این در حالیست که قلع طی یک هفته گذشته بیش از 21 درصد از ارزش خود را از دست داده که این بعد از دهه 1980 و انجماد معاملات در لندن به مدت چهار روز بی‌سابقه بوده است.

این یک چرخش دراماتیک از دو سال پیش تا کنون برای فلزات اساسی به شمار می‌رود یعنی زمانی که در نتیجه وضعیت پساکرونایی خوشبینی نسبت به قیمت فلزات، برآوردهای تورمی و اختلال در زنجیره عرضه بسیار زیاد شده بود. در حال حاضر تورم حی و حاضر است و عرضه نیز همچنان مختل است اما قیمت‌ها به دلیل نگرانی از کاهش فعالیت‌های صنعتی در اقتصادهای بزرگ دنیا و کاهش تقاضا در چین در مسیر نزولی قرار گرفته‌اند.

اکنون فعالیت‌های اقصادی چین به شدت کاهش یافته و داده‌ای «اس اند پی گلوبال» نشان می‌دهد که فعالیت‌های تولیدی در اروپا برای اولین بار طی دو سال اخیر کاهش یافته است. میزان تولید ایالات متحده نیز طبق این داده‌ها به کمترین حد خود در 23 ماه اخیر رسیده است. همچنین میزان شتاب در فروش مس و سایر فلزات صنعتی نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران همچنان روی روند نزولی تقاضا در هفته‌های آینده شرط بسته‌اند.

قیمت مس اکنون به 8122 دلار در هر تن رسیده که کمترین حد 16 ماه اخیر بورس فلزات لندن محسوب می‌شود. قیمت این محصول در ماه ژوئن 11 درصد افت کرده که بزرگترین افت قیمتی ماهانه این فلز طی سه دهه اخیر محسوب می‌شود. قیمت فلزاتی مانند آلومینیوم و روی نیز با همین شدت کاهش یافته و زیرشاخص فلزات صنعتی بلومبرگ طی این سه ماهه 26 درصد افت کرده که بزرگترین افت فصلی این شاخص از سال 2008 به شمار می‌رود. قلع نیز از ماه مارس تاکنون بیش از نیمی ازز ارزش خود را از ست داده است.

همچنین صنعت مواد غذایی و انرژی نیز اگرچه کمتر اما به مانند فلزات آسیب زیادی را متحمل شدند که یکی از دلایل آن حمله روسیه به اوکراین و تحریم روسیه بود. زیرشاخص انرژی بلومیرگ از انتهای مارس تاکنون 10 درصد افزایش یافته  اما شاخص کشاورزی حدود 9.7 درصد کاهش یافته است.

افت شدید فلزات صنعتی طی یک ماه اخیر آغاز شد زمانی که فدرال زرو آمریکا نرخ بهره آمریکا را 0.75 درصد افزایش داد و هشدار داد تلاش این نهاد برای تحت کنترل درآوردن نرخ تورم ممکن است منجر به رکود اقتصادی شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها