کد خبر 133014

ارزان‌فروشی روسیه در بازارهای بین‌المللی از یک طرف و رشد ارزش بهره دلار در طرف دیگر و چشم‌انداز رشد نرخ بهره فدرال رزرو باعث شده که در یک هفته گذشته محصولات فولادی با افت شدید قیمت مواجه شوند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت انواع محصولات فولادی در یک هفته گذشته به روند افت خود ادامه داده و دراین میان چشم‌انداز افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و گران شدن این کالاها در این افت قیمتی بی‌تاثیر نبوده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها قیمت هر تن سنگ‌آهن در معاملات یک هفته گذشته افت بیش از 5 درصدی را تجربه کرده و کنسانتره آهن دیگر ماده اولیه تولید فولاد افت بیش از 12 درصدی را ثبت کرد. همچنین قیمت هر تن قراضه صادراتی آمریکا با فشار نزولی حدود 22 درصد از ارزش خود را در بازار از دست داد.

قیمت هر تن بیلت فولادی شرق آسیا کاهش 7 درصدی را تجربه کرد  و بیلت فولادی ایران با پیروی از روند جهانی نزدیک 2 درصد از ارزش خود را از دست داد. همچنین قیمت بیلت در کشور نزدیک چین 10.5  درصد کاهش یافت. اسلب ایران بیش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داد و قیمت همین محصول در دریای سیاه با کاهش 3.6 درصدی روبرو شده است.

قیمت هر تن ورق گرم دریای سیاه افت شدیدی را تجربه کرده و  و 10 درصد کاهش ارزش را ثبت کرد و ورق گرم بنادر چین نیز بیش از 7 درصد کاهش یافت. قیمت هر تن ورق سرد دریای سیاه در معاملات یک هفته گذشته 8.5 درصد کاهش یافت.

گفته می‌شود که یکی از دلایل افت شدید قیمت محصولات فولادی ارزان‌فروشی روسیه در بازارهای بین‌المللی به شمار می‌رود. بهای تمام شده محصولات فولادی روسیه و همچنین انرژی ارزان به گونه‌ای که دست این کشور را برای اعمال تخفیف‌های بیشتر باز کرده است.

روسیه سالانه حدود  76 میلیون تن فولاد تولید می‌کند که 40 میلیون تن یعنی بیش از 50 درصد آن را به خارج صادر می‌کند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها