کد خبر 132560

مقاومت بانک مرکزی ژاپن با افزایش نرخ بهره در این کشور در حالی که موجی از افزایش نرخ توسط بانک‌های مرکزی دنیا به راه افتاده باعث افت شدید ارزش ین ژاپن در برابر دلار شد به طوری که به پایین حد 30 سال اخیر خود رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، ین ژاپن در معاملات امروز دوشنبه همچنان در برابر دلار تحت فشار قرار داشت و با مخالفت بانک مرکزی ژاپن با افزایش نرخ بهره این کشور و تعهدش به سیاست پولی انبساطی به کمترین حد 24 سال اخیر خود سقوط کرد.

از طرف دیگر یورو نیز با وجود اینکه حزب امانوئل ماکرون اکثریت خود را در پارلمان از دست داد همچنان ثابت به راه خود ادامه داد و تاثیر زیادی از انتخابات فرانسه نگرفت.

همچنین دلار آمریکا نیز بعد از اینکه به بالاترین حد دو دهه اخیر افزایش یافت هفته گذشته اندکی در برابر ارزهای همتای خود  عقب‌نشینی کرد، با این حال دوباره نیمی از ارزش از دست رفته خود را در انتهای هفته قبل ریکاروی کرد چرا که سرمایه‌گذاران همچنان ریسک رکودی را برای اقتصاد ایالات متحده بالا ارزیابی می‌کنند.

چندی پیش فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره این کشور را 0/75 درصد افزایش داد که بیشترین میزان افزایش نرخ بهره در یک جلسه بعد از سال 1995 بود.

در حال حاضر شاخص دلار با افت 0/3 درصدی به زیر 105 واحدی یعنی حول و حوش 104.70 رفته که بالاترین حد این شاخص از سال 2002 تاکنون به شمار می‌رود.

مخالفت بانک مرکزی ژاپن با افزایش نرخ بهره این کشور به میزان 0/25 درصد در حالی رخ داد که سایر بانک‌های مرکزی دنیا از جمله فدرال رزرو و بانک انگلستان با موجی از افزایش نرخ روبرو شده و بانک ملی سوئیس نیز حدود نیم درصد نرخ بهره در این کشور را افزایش داد.

افزایش نرخ بهره در آمریکا در حالی رخ داده که جروم پاول رئیس فدرال رزرو روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته در جلسه کمیته بانک‌داری مجلس سنای آمریکا شهادت خواهد داد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها