کد خبر 132418

پس از افزایش‌های شدید قیمتی در چند ماه اخیر بالاخره روز گذشته بازار‌های جهانی با کاهش ۴۴ دلاری قیمت گندم بسته شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پس از افزایش‌های شدید قیمت کالا‌های اساسی در روز‌ها و ماه‌های اخیر، روز گذشته بازار‌های جهانی با کاهش قیمت برخی کالا‌های اساسی مواجه شد.

قیمت گندم به عنوان اساسی‌ترین محصول زراعی و موثر در امنیت غذایی، روز گذشته با ۴۴ دلار کاهش بسته شد و قیمت این محصول در هر بوشل به قیمت ۱۰۴۶ دلار و ۷۵ سنت معامله شد.

قیمت گندم پس از جنگ اوکراین و روسیه جهش شدیدی داشت و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

قیمت خوراک دام هم که در ماه‌های گذشته با شتاب بیشتری صعودی بود روز گذشته با ۴ دلار کاهش همراه شد و خبر خوبی برای وارد کنندگان بود.

در این میان دانه‌های روغنی هم از قافله کاهش قیمت‌ها عقب نماندند به طوری که سویای روغنی با ۵.۷۵ دلار کاهش به قیمت ۱۵۳۷ دلار به فروش رفت، قیمت گیاه روغنی کانولا هم کاهش ۲۲ دلاری را تجربه کرد.

گفتنی است کاهش ۴۳ دلاری قیمت گندم می‌تواند خبر خوبی برای وارد کنندگان باشد. ایران در خوراک دام ۷۰ درصد وابسته به واردات است که بخش عمده‌ای از قیمت محصولات پروتئینی در داخل به قیمت این محصول وابسته است.

افزایش قیمت‌های جهانی در کالا‌های اساسی به حدی پیش رفته که نهاد‌های بین المللی مرتب هشدار می‌دهند به طوری که سازمان ملل متحد چند روز پیش ادامه این روند را «فاجعه غذایی» تعبیر کرد.

سازمان خواروبار جهانی هم به کمبود مواد غذایی در جهان بار‌ها هشدار داده است.

ارسال نظر

تازه ها