کد خبر 131976

ادامه کاهش تولید در برخی اعضای اوپک باعث شد ائتلاف اوپک پلاس بازهم نتواند به هدف تولید خود در ماه مه دست یابد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عدم توانایی اعضای اوپک برای افزایش تولید طبق سهمیه‌های تعیین شده باعث شده اوپک پلاس باز هم نتواند به هدف تولید خود برسد.

به نقل از اویل پرایس، اوپک در آوریل به‌تنهایی ۲.۷ میلیون بشکه کمتر از هدف تعیین‌شده تولید کرد. درحالی‌که تولید اوپک بهبود کمی در ماه مه داشت، اما کل تولید هنوز هم کمتر از سهمیه تعیین شده‌است. تولید نفت در نیجریه در ماه گذشته میلادی به پائین‌ترین رقم رسید.

آنگولا، گینه استوایی و کنگو هم پائین‌تر از سهمیه‌های خود در ماه گذشته تولید کردند. اکثر شرکای اوپک در ائتلاف اوپک پلاس هم نتوانستند طبق سهمیه‌های تعیین‌شده خود افزایش تولید داشته باشند. اما تولید نفت روسیه در ماه مه به‌دنبال کاهش در آوریل، افزایش‌یافته است.

ائتلاف اوپک پلاس هفته گذشته توافق کرد تولید نفت خود را در ماه ژوئیه و اوت به‌جای ۴۳۲ هزار بشکه، ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش دهد. بسیاری این تصمیم اوپک پلاس را موفقیتی برای دیپلماسی غرب اعلام کردند اما قیمت نفت بلافاصله پس‌از انتشار این خبر بر خلاف انتظار افزایش یافت.

در واقع بسیاری از اعضای اوپک برای افزایش تولید با مشکل مواجه هستند. تنها عربستان، امارات و کویت ذخایر مازاد کافی در اختیار دارند و می‌توانند به‌سرعت این ذخایر را برای جبران کسری، به بازار عرضه کنند. البته هیچ کدام تمایل چندانی به این کار ندارند، چون خالی کردن ذخایر استراتژیک به‌معنای چالش بیشتر در زمان نبود تولید است.

تحلیلگران انتظار دارند با توجه به این‌که تعداد معدودی از اعضای اوپک پلاس ذخایر مازاد نفت در اختیار دارند، افزایش تولید این ائتلاف در ژوئیه برابر با ۱۶۰ هزار بشکه و در ماه اوت برابر با ۱۷۰ هزار بشکه در روز باشد و این به‌معنای ادامه افزایش قیمت نفت است.

ارسال نظر

تازه ها