کد خبر 131926

یکی از مشاوران رئیس جمهور فرانسه از آمادگی این کشور برای رفع انسداد صادرات غله از بندر اودسای واقع در جنوب اوکراین خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از تارنمای روزنامه لو فیگارو، ریاست جمهوری فرانسه روز جمعه با اعلام این خبر، افزود: این کشور آماده است تا در عملیات رفع محاصره بندر اودسا و صادرات غله اوکراین به کشورهای نیازمند، همکاری کند.

این گزارش بدون ذکر نام مشاور رئیس جمهور فرانسه، می‌افزاید: ما در اختیار طرفین هستیم تا عملیاتی انجام و امکان دسترسی کامل به بندر اوسا فراهم شود.

مشاور رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: یعنی بتوانیم به قایق‌ها اجازه عبور دهیم.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد و بیشتر در قالب اعمال تحریم‌های گسترده اقتصادی و سیاسی علیه مسکو و ارسال محموله سلاح‌های سبک و سنگین به اوکراین ادامه می‌یابد.

شرایط حاکم بر این دو کشور به دلیل اینکه جزو قطب‌های تولید و صادرات غلات و دانه‌های روغنی هستند، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر بروز بحران غذایی در جهان را افزایش داده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها