کد خبر 131833

براساس تازه‌ترین گزارش مؤسسه تحقیقاتی بلومبرگ ان‌ئی‌اف، کربن زدایی صنعت پتروشیمی با قیمتی گزاف همراه خواهد بود و برای دستیابی به هدف به صفر رساندن انتشار دی‌اکسید کربن در صنعت پتروشیمی تا سال ۲۰۵۰ میلادی حدود ۷۵۹ میلیارد دلار هزینه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، برآورد یک مؤسسه تحقیقاتی نشان می‌دهد که کربن‌زدایی از مجتمع‌های پتروشیمی نزدیک به ۸۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

به نقل از نیپنا، براساس تازه‌ترین گزارش مؤسسه تحقیقاتی بلومبرگ ان‌ئی‌اف، کربن زدایی صنعت پتروشیمی با قیمتی گزاف همراه خواهد بود و برای دستیابی به هدف به صفر رساندن انتشار دی‌اکسید کربن در صنعت پتروشیمی تا سال ۲۰۵۰ میلادی حدود ۷۵۹ میلیارد دلار هزینه می‌شود.

بیشترین کاهش انتشار رقمی نزدیک به ۴۰ درصد از محل جذب و ذخیره کربن حاصل می‌شود که اکنون برای بعضی از کارخانه‌های آمونیاک و اتیلن برنامه‌ریزی شده است، ۳۵ درصد دیگر از طریق برقی کردن فرآیند گرم کردن کوره‌های کراکر اتیلن به‌جای سوخت فسیلی حاصل می‌شود.

مطالعه مؤسسه تحقیقاتی بلومبرگ ان‌ئی‌اف پیش‌بینی می‌کند که پلاستیک‌های زیستی به‌دلیل هزینه‌های بالا و کمبود زیست‌توده پایدار، تنها ۲.۵ درصد از بازار پلاستیک را به خود اختصاص خواهند داد.

این برآورد حکایت از آن دارد که پالایشگاه‌ها به‌طور بالقوه از تولید سوخت به تولید بیشتر مواد آروماتیک برای پلیمرها تغییر مسیر می‌دهند.

بر اساس گزارش این مؤسسه تحقیقاتی، مسیرهای کم‌کربن به سمت مواد شیمیایی گران‌تر از مسیرهای امروزی خواهند بود، حتی اگر هزینه‌های فناوری‌های کم‌کربن کاهش یابد.

مؤسسه تحقیقاتی بلومبرگ ان‌ئی‌اف (BloombergNEF) پیش‌بینی می‌کند که کربن‌زدایی بخش انرژی در سراسر جهان ۱۷۲ تریلیون دلار هزینه خواهد داشت.

ارسال نظر

تازه ها