کد خبر 131826

به دلیل جنگ روسیه و اوکراین بازار جهانی در حال حاضر با کمبود گندم و غلات مواجه شده است که انتظار می‌رود قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی نیز افزایش یابد. خرید غلات از کشاورزان به نرخ بازار نه تنها منجر به افزایش قیمت آرد و نان در ازبکستان بلکه افزایش قیمت مواد تهیه شده از آرد و غلات نیز شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خرید غلات از کشاورزان به نرخ بازار نه تنها منجر به افزایش قیمت آرد و نان در ازبکستان بلکه افزایش قیمت مواد تهیه شده از آرد و غلات نیز شده است.

خرید غلات از کشاورزان به نرخ بازار نه تنها منجر به افزایش قیمت آرد و نان، بلکه افزایش قیمت مواد تهیه شده از آرد و غلات در ازبکستان نیز شده است.

به دلیل جنگ روسیه و اوکراین بازار جهانی در حال حاضر با کمبود گندم و غلات مواجه شده است که انتظار می‌رود قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی نیز افزایش یابد.

یکی از کشاورزان استان «اندیجان» که ۲۵ سال است به کشت گندم و پنبه می‌پردازد، امسال برنامه ریزی کرده به طور متوسط ​​از هر هکتار زمین ۵ تن گندم برداشت کند. وی از این مقدار ۲ تن و ۹۳۰ کیلوگرم را باید به قیمت تعیین شده توسط دولت یعنی هر تن را ۳ میلیون صوم (معادل ۲۷۲ دلار) بفروشد. وی امیدوار است که بتواند بقیه را به قیمت آزاد بفروشد.

بر اساس گزارش شرکت سهامی «اوزدان محصولات»، این شرکت سهامی برنامه ریزی کرده در سال جاری میلادی از کشاورزان حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم خریداری کند.

«غافرجان کارشی بایف» رئیس بخش مطبوعاتی شرکت مذکور گفت: امسال انتظار داریم یک میلیون و ۷۸۳ تن محصول برداشت کنیم که از بخشی از آن آرد تولید شود و بخشی دیگر در ذخیره باقی بماند.

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ازبکستان، در سال گذشته میلادی ۲ میلیون و ۵۳۳ هزار تن گندم به عنوان ذخیره در کارخانجات مناطقی «اوزدان محصولات» ذخیره شده است. به عبارت دیگر امسال حجم گندم خریداری شده با قیمت پایین دولتی کاهش یافته است.

وزارت کشاورزی اعلام کرد: برنامه ریزی شده در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال جاری میلادی به مقدار ۷ میلیون و ۶۷۹ هزار تن محصول برداشت شود. سال گذشته ۶ میلیون و ۶۵۶ هزار تن گندم تولید شده است. اول ژوئن در بورس کالای این کشور اولین معاملات آزاد بورس آرد برگزار شد.

بر اساس اعلام بورس، ۴۴ کارخانه «اوزدان محصولات» ۱۰ هزار تن آرد درجه یک را در مزایده بورس امروز قرار دادند و ۸ هزار و ۳۰۰ تن یا ۸۳ درصد آن را به فروش رساندند.

کارشناسان بر اساس نتایج معاملات بورس، قیمت یک نان را به قیمت ۴۲۹۱ صوم (۳۹ سنت) به ازای هر کیلوگرم آرد محاسبه کردند. به گفته آنها، قیمت تمام شده تولید یک نان آجری و انتقال آن به فروشگاه‌ها بر اساس آمار روز اول ژوئن، به طور میانگین ۲۵۵۰ صوم (۲۳ سنت) است.

«تولقین میرزایف» رئیس اداره وزارت دارایی ازبکستان در یک نشست مطبوعاتی در «تاشکند» گفت: افزایش قیمت آرد یک رویداد موقتی است. وضعیت در بازار جهانی به دلیل بحران سیاسی بین روسیه و اوکراین و همچنین گرانی آرد وارداتی دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها است. اما در ازبکستان ذخایر کافی وجود دارد. در روزهای آینده ۵۰ هزار تن آرد محلی به بازار عرضه خواهد شد که این امر باعث تثبیت قیمت خواهد شد./فارس

ارسال نظر

تازه ها