کد خبر 131637

قیمت نفت برنت در معاملات امروز بازار آسیا به دلیل افزایش نزدیک به 6.5 دلاری قیمت نفت عربستان به بازار آسیا از مرز 120 دلار در هر بشکه عبور کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت آتی نفت برنت در معاملات روز دوشنبه بازارهای آسیایی در نتیجه افزایش قیمت نفت عربستان سعودی برای تحویل ماه جولای به بالای 120 دلار در هر بشکه رسید.

افزایش قیمت نفت عربستان سعودی سیگنالی برای کمبود عرضه این محصول است حتی با وجود اینکه اوپک پلاس نسبت به افزایش عرضه نفت به بازار طی دو ماه آینده بیش از میزان توافق شده سال گذشته توافق کردند.

قیمت هر بشکه نفت برنت در معاملات امروز بازار آسیا با رشد 0/8 درصدی به بیش از 120 دلار رسید و نف خام و سبک آمریکا نیز با همین میزان رشد به 119 دلار و 80 سنت رسید. این در حالی است که طی ساعات ابتدایی نفت آمریکا حتی از مرز 120 دلار نیز عبور کرده بود که بالاترین حد سه ماه اخیر این محصول محسوب می‌شود.

شرکت دولتی آرامکو طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد عربستان سعودی قیمت رسمی نفت خود به آسیا برای تحویل ماه جولای را هر بشکه 6 دلار 50 سنت نسبت به 4 دلار و 40 سنت ماه ژوئن افزایش خواهد داد.

قیمت نفت جولای با این حال بیشترین قیمت نفت از ماه می تاکنون محسوب می‌شود یعنی زمانی که قیمت نفت به طی هراس از کمبود عرضه در نتیجه حمله روسیه و تحریم این کشور به بالاترین حد تاریخ خود رسید.

افزایش قیمت نفت عربستان در حالی اتفاق افتاده که اعضای اوپک پلاس هفته گذشته توافق کردند که طی ماه‌های جولای و آگوست تولید ورزانه خود را 648 هزار بشکه در روز افزایش دهند که 50 درصد بیشتر از میزان توافق شده قبلی است.

دولت عراق نیز اعلام کرد که در ماه جولای تولید نفت این کشور به روزانه 4 میلیون و 580 هزار بشکه خواهد رسید.

تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که اگرچه خود افزایش تولید نفت بیش از حد توافق شده مورد نیاز بازار بود اما به دلیل تحریم نفتی روسیه توسط اتحادیه اروپا بازار هنوز هم با افزایش تقاضا و کمبود عرضه نفت مواجه است.

منابع اگاه به بازار نفت همچنین به رویترز اعلام کردند که دو شرکت نفتی اروپا یعنی «انی» ایتالیا و «رپسول» اسپانیا از ماه آینده اقدام به ورود نفت ونزوئلا به بازار اروپا خواهند کرد. ونزوئلا حدود دو سال پیش توسط ایالات متحده آمریکا تحریم شده بود و از صادرات نفت خود به صورت سواپ منع شده بود. با این حال برآورد می‌شود میزان نفتی که این شرکت‌ها دریافت خواهند کرد زیاد نخواهد بود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها