کد خبر 131604

روزنامه «لا ونگوردیا» نوشت، قیمت بنزین در اسپانیا در این هفته به بالاترین حد خود رسید و تقریبا سه چهارم یارانه دولتی بنزین را از بین برد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه «لا ونگوردیا»، چهارمین روزنامه پرفروش اسپانیا نوشت، قیمت بنزین در اسپانیا در این هفته به بالاترین حد خود رسید و تلاش‌های دولت برای جبران خسارت به رانندگان را خنثی کرد.

این روزنامه با استناد به آمارهای بولتن نفت اتحادیه اروپا گزارش داد، بنزینِ ممتازِ بدون سربِ 95 اکتان ((Eurosuper 95، در حال حاضر به طور متوسط 1.968 یورو به ازای هر لیتر در این کشور به فروش می‌رسد که افزایش 1.44 درصدی هفتگی را نشان می‌دهد.

در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، یک لیتر بنزین 48 درصد گران تر شده و قیمت گازوئیل نیز 56 درصد افزایش یافته است.

در عین حال، بر اساس داده های «Fuelo»، بزرگ‌ترین نقشه آنلاین جایگاه بنزین در اروپا، میانگین قیمت بنزین بدون سرب 95 اکتان در روز پنجشنبه حتی بالاتر رفته و به 2.09 یورو در هر لیتر رسیده است.

دولت اسپانیا در ماه آوریل یارانه‌ای معادل 20 یوروسنت به ازای هر لیتر برای جبران افزایش هزینه سوخت به رانندگان اختصاص داد، اما به نوشته روزنامه «لا ونگوردیا»، این افزایش قیمت بنزین، تقریبا سه چهارم یارانه بنزین را از بین برده است.

به نوشته این روزنامه اسپانیایی، قیمت بنزین بدون سرب 95 اکتان در اسپانیا همچنان پایین ‌تر از میانگین منطقه یورو است، زیرا نسبت به اکثر کشورهای اروپایی، مالیات کمتری بر سوخت خودرو در اسپانیا وجود دارد.

مانند سایر کشورهای منطقه یورو، اسپانیا نیز به طور کلی شاهد افزایش تورم است به طوری که قیمت‌های مصرف کننده در این کشور در ماه مارس نسبت به سال گذشته 9.8 درصد رشد کرد که بالاترین میزان از سال 1985 به شمار می‌رود./فارس

ارسال نظر

تازه ها