کد خبر 131352

اداره آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد، تورم سالانه در اقتصاد اول اروپا به ۷.۹ درصد رسیده است، که بالاترین سطح از زمان بحران نفت در سال ۱۹۷۳ محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اداره آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم در ماه مه بار دیگر افزایش یافته چرا که قیمت مواد غذایی و انرژی همچنان صعودی است. تورم سالانه در اقتصاد اول اروپا به 7.9 درصد رسیده است، که بالاترین سطح از زمان بحران نفت در سال 1973 محسوب می‌شود.

اداره آمار آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که افزایش قیمت انرژی از اواخر ماه فوریه، زمانی که عملیات نظامی روسیه در اوکراین آغاز شد، تأثیر قابل توجهی بر نرخ تورم داشته است. افزایش این نرخ در بحبوحه جنگ اوکراین و تحریم‌های بی‌سابقه علیه روسیه رخ داده است.

این آژانس گفت: یکی دیگر از عواملی که بر افزایش قیمت‌ها تأثیر داشته، اختلالات زنجیره تامین در پی همه‌گیری کووید-19 بوده است.

طبق گزارش‌ها، قیمت انرژی در ماه می 38.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت، در حالی که قیمت مواد غذایی 11.1 درصد جهش داشت.

بر اساس این داده ها، قیمت مصرف کننده در ماه مه 0.9 درصد بر اساس استانداردهای ملی و 1.1 درصد بر اساس استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

انتظار می‌رود که اداره آمار آلمان نتایج نهایی خود را برای این ماه در 14 ژوئن منتشر کند.

ارسال نظر

تازه ها