کد خبر 131226

قیمت نفت در معاملات امروز بازار آسیا درآستانه جلسه روز سه‌شنبه کشورهای اتحادیه اروپا برای تحریم نفت دریایی روسیه به بالاترین حد دو ماه اخیر خود رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات امروز دوشنبه بازارهای آسیایی در آستانه جلسه اتحادیه اروپا حول بسه ششم تحریمی علیه روسیه و ممنوعیت واردات نفت دریایی این کشور به بالاترین حد دو ماه اخیر رسید.

قیمت نفت آتی برنت در معاملات امروز با رشد نزدیک به 0/4 درصد به 119 دلار در هر بشکه رسید و نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز با رشد نیم درصدی به 115 دلار در هر بشکه رسید که بالاترین حد دو ماه اخیر محسوب می‌شود.

کشورهای اتحادیه اروپا قرار است روز سه‌شنبه با یکدیگر ملاقات کنند تا بسته ششم تحریمی علیه روسیه را تصویب کنند.

هرگونه تحریم نفتی علیه روسیه باعث تنگ‌تر شدن بازار نفت خام خواهد شد، بازاری که پیش از این نیز در نتیجه افزایش تقاضا برای گازوئیل، دیزل و سوخت هواپیما در آستانه پیک فصل تابستان در ایالات متحده و اروپا با اختلال مواجه شده بود.

جلسه کشورهای اتحادیه اروپا در روز یکشنبه حول تحریم نفت روسیه به نتیجه نرسید اما قرار است این گفتگوها دوباره روز سه‌شنبه ادامه پیدا کند تا ممنوعیت نفت دریایی روسیه توسط کشورها بررسی شود. در این گفتگوها قرار بر این است که صادرات نفت روسیه از طریق خط لوله همچنان ادامه پیدا کند.

اگر این تحریم به نتیجه برسد به کشورهای مجارستان، اسلواکی و چک اجازه داده خواهد شد که همچنان ازطریق خط لوله «دروژبا» نفت خود را از روسیه وارد کنند تا زمانی که جایگزینی برای نفت روسیه پیدا شود.

روز پنجشنبه قرار است کشورهای عضو اوپک پلاس برای تعیین میزان نفت عرضه شده به بازار تصمیم‌گیری کنند و در این میان طبق گفته منابع آگاه به نظر می‌رسد این کشورها درخواست غربی‌ها را برای افزایش تولید باز هم رد کنند و به طرح خود مبنی بر افزایش 432 هزار بشکه در روز طی ماه جولای وفادار بمانند.

تحلیل‌گران ANZ همچنین به توقیف کشتی‌های یونانی توسط ایران اشاره کردند که ممکن است بازار نفت را دوباره با اختلال مواجه کند. طبق این یادداشت ایران در واکنش به مصادره نفت ایران توسط آمریکا در سواحل یونان دو کشتی یونانی را توقیف کرده است. از منظر گروه بانک‌داری استرالیا و نیوزیلند این عامل باعث اختلال بیشتر در جریان عرضه نفت از طریق تنگه هرمز خواهد شد که یک سوم نفت جهان از طریق آن تامین می‌شود.

از طرف دیگر افت شاخص دلار آمریکا طی روزهای اخیر یکیدیگر از دلایل رشد قیمت نفت است چرا که کاهش ارزش دلار باعث ارزان شدن نفت برای واردکنندگان غیرآمریکایی خواهد شد و همین عامل تقاضای این محصول را تقویت کرده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها