کد خبر 130891

در بحبوحه فروش شدید بازار سهام، ثروت خانوارهای آمریکایی در سال جاری میلادی تا کنون حداقل ۵ تریلیون دلار کاهش یافته است. تخمین زده می شود که این ضرر تا پایان سال به ۹ تریلیون دلار برسد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، بر اساس یادداشت منتشر شده توسط بانک جی پی مورگان آمریکا، در بحبوحه فروش شدید بازار سهام، ثروت خانوارهای آمریکایی در سال جاری میلادی تا کنون حداقل 5 تریلیون دلار کاهش یافته است. تخمین زده می شود که این ضرر تا پایان سال به 9 تریلیون دلار برسد.

بر اساس این گزارش، میلیاردرهای آمریکایی بزرگترین بازنده این بازار هستند، به طوری که ثروت جمعی آنها از زمان اوج خود در نوامبر تقریباً 800 میلیارد دلار سقوط کرده است.

داده ها نشان می دهد که از ابتدای سال، شاخص S&P 500، 18 درصد، شاخص نزدک 100، 27 درصد و شاخص بلومبرگ ارزهای دیجیتال 48 درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، افزایش نرخ بهره بر این ضرر افزوده است. فدرال رزرو آمریکا که با بالاترین تورم در دهه های اخیر دست و پنجه نرم می کند، با وجود خطر رکود اقتصادی، نیاز دارد تا آمریکایی ها هزینه خود را کاهش دهند.

اقتصاددانان جی پی مورگان نوشتند که زیان کلی در دارایی خالص خانوارها به "یک شوک ثروت تبدیل خواهد شد که قرار است رشد را در سال آینده به تعویق بیاندازد".

طبق گزارش فدرال رزرو، خانوارها و سازمان های غیرانتفاعی آمریکایی در پایان سال 2021 حدود 170 تریلیون دلار ثروت داشتند. بیش از نیمی از این مبلغ در املاک و مستغلات نگهداری می شود.

لارنس یون، اقتصاددان ارشد انجمن ملی مشاوران املاک، نیز در این باره گفت: افزایش قیمت مسکن و نرخ به شدت بالاتر وام مسکن، فعالیت خریداران را کاهش داده است. به نظر می رسد کاهش بیشتر در ماه های آینده قریب الوقوع باشد.

بر اساس برآوردهای فدرال رزرو، یک درصد بیش از نیمی از دارایی های سهام و صندوق های مشترک ایالات متحده را در اختیار دارند، در حالی که 90 درصد مالک کمتر از 12 درصد این دارایی‌ها هستند.

در مقابل، در بخش املاک و مستغلات، 90 درصد بیش از نیمی از کل را در اختیار دارند، در حالی که 1 درصد برتر کمتر از 14 درصد را در اختیار دارند.

ارسال نظر

تازه ها