کد خبر 130613

داده های رسمی نشان می دهد که چین بزرگ ترین وارد کننده نفت خام جهان، در ادامه خرید این کالا از روسیه به میزان بیش از نیاز خود، در ماه آوریل روزانه دو میلیون بشکه نفت خام به ذخایر خود افزوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز؛ مصرف پائین پالایشگاه ها، تقاضای اندک داخلی و صادرات محدود سوخت پالایش شده، نیز به افزایش ذخایر چین کمک می کند.

میزان افزایش روزانه ذخایر نفتی بازرگانی یا راهبردی چین در ماه مارس، نزدیک به ۶۱۰ هزار بشکه بوده که در چهار ماهه نخست ۲۰۲۲ نزدیک به ۹۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است. هم زمان  گزارش هایی از مذاکره چین با روسیه برای خرید نفت خام به منظور تقویت ذخایر راهبردی نفت،  با بهره برداری از تخفیف های چشمگیر این کشور هم زمان با رویگردانی مشتریان غربی از واردات نفت روسیه در پی اعمال تحریم های غرب، منتشر می شود.

آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) به اعمال تحریم های گسترده مالی واقتصادی آمریکا و غرب بر روسیه منجر شد.

واردات روزانه نفت خام چین در آوریل ۱۰ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه و تولید روزانه داخلی ان چهار میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه بوده، به گونه ای که در مجموع روزانه ۱۴ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در اختیار پالایشگاه ها قرار می گرفته است. اما میزان فرآوری پالایشگاه ها ۱۲ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در روز بوده که به این معناست که روزانه ۲ میلیون بشکه کمتر از میزانی که در اختیارشان قرار می گرفته، پالایش می کرده اند.

پیش بینی می شود که واردات نفت خام چین در ماه جاری (مه) ۱۰ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز باشد که اندکی از ۱۰.۴۷ در اوریل، بیشتر خواهد بود.

به نظر می رسد که چین در ماه های آینده واردات نفت خام را به ویژه از روسیه برای بهره بردای از تخفیف های زیاد افزایش دهد که دیگر عرضه کنندگان نفت به ویژه ایران و ونزوئلا را وادار به بالابردن بیشتر تخفیف ها برای چین به عنوان مشتری اصلی خود خواهد کرد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها