کد خبر 130609

دبیرکل سازمان ملل متحد در یک اجلاس وزارتی در مورد امنیت جهانی غذا گفت اگر جامعه جهانی قصد دارد جلوی بحران غذایی را بگیرد، باید صادرات غذا و کودهای شیمیایی از روسیه، اوکراین و بلاروس در بازارهای جهانی صورت بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشاتودی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در یک اجلاس وزارتی در مورد امنیت جهانی غذا گفت اگر جامعه جهانی قصد دارد جلوی بحران غذایی را بگیرد، باید صادرات غذا و کودهای شیمیایی از روسیه، اوکراین و بلاروس در بازارهای جهانی صورت بگیرد.

وی تاکید کرد:«اجازه دهید واضح بگویم. هیچ راه‌حل مؤثر دیگری برای بحران غذایی بدون ورود تولیدات اوکراین و تولید مواد غذایی و کود شیمیایی روسیه و بلاروس به بازارهای جهانی وجود ندارد».

وی در اوایل همین ماه هشدار داد یک‌پنجم مردم دنیا در خطر فقر و گرسنگی به‌خاطر شرایط فعلی در بازار غلات قرار دارند. قیمت گندم به‌دنبال تحریم‌های غربی علیه روسیه و بلاروس افزایش یافته‌است. رئیس‌جمهور روسیه اخیراً اعلام کرده خطر قحطی جهانی نتیجه «عقده تحریم‌های غرب» است.

طبق گفته‌ گوترش، حمله روسیه به اوکراین تنها دلیل پشت بحران فعلی غذایی نیست. این اقدام روسیه مشکلاتی مانند تغییرات جوی و همه‌گیری کرونا را که از قبل وجود داشت بدتر کرده‌است. روسیه، اوکراین و بلاروس سردمداران تولید کودهای شیمیایی و محصولات غذایی هستند و این مسئله را نمی‌توان نادیده گرفت.

وی با اشاره به این‌که مسکو نباید مانع صادرات غذا از بنادر اوکراین شود گفت کودهای شیمیایی و محصولات غذایی روسیه باید بدون مانع به بازارهای جهانی راه یابند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا این واقعیت را که تحریم‌های روسیه دلیل وخیم‌تر شدن شرایط غذایی در دنیاست رد کرده‌است. وی اعلام کرد سازمان‌ها ی بین‌المللی و مقامات کشورهایی که نگران این شرایط هستند می‌توانند با همکاری یکدیگر راه‌هایی برای صادرات ایمن غذا از منطقه اوکراین از طریق دریا و خشکی بیابند. از طرف دیگر دمیتری پسکوف، سخنگوی نهاد ریاست‌جمهوری روسیه اخیراً اعلام کرده بنادر اوکراین به‌شدت مین‌گذاری‌شده و جهت استفاده برای صادرات باید پاک‌سازی شوند.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها